Uzaylı Mimarisi: Geleneklere Meydan Okuyan 8 Proje

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bazı mimarlar tüm geleneksel veya tüm "dünyevi" mimari hareketlerden kopmak için bu değişimden tam olarak yararlanıyor. Frank Lloyd Wright ve Le Corbusier'i unutun. Bu mimarlar görünüşe göre Isaac Asimov, Frank Herbert ve George Lucas'ın çalışmalarından ilham aldılar. Ortaya çıkan proje, yerçekimi yasalarına meydan okumuş veya dünyaya çarpmış gibi görünüyor. Bir hayal gücü ve bilim kurgu filmi ortamının ürünü olan bu A+ ödül sahipleri, Star Wars ve Dune Dwellers'a Dünya'nın hızla kendi dünyalarını yakalamakta olduğunu söylüyor. Projeler "uzaylı mimarisi nedir" sorusuna cevap veriyor.

Nantong Kentsel Tarım Parkı Sergi Merkezi, Z-ONE Tech, Nantong, Çin

Uzaylu mimari örneği Çin, Nantong'daki bu yeni sergi parkı, kırsal manzaraya gerçekten yabancı bir karakter getiriyor. Binanın çoğu boyunca, dalgalı beyaz duvarlar kavisli yatay pencerelerle destekleniyor, bu da yapının yerçekiminin daha az sorun olduğu bir yerde inşa edildiğini gösteriyor. Bina bu nedenle "dünya dışı" terimini hak ediyor.

Depo Boijmans van Beuningen, MVRDV, Rotterdam, Hollanda 

Uzaylı mimari tasarımı Rotterdam'daki Depot Boijmans van Beuningen, sanat kürasyon sürecinin tüm yönlerini erişilebilir kılarak kendisini geleneksel müzeden ayırıyor. Depo, restorasyon ve kataloglama çalışmalarını gizlemek yerine ziyaretçilere galeri duvarlarında asılı olan nihai ürünün ötesinde sanatı takdir etmeleri için yeni bir neden sunuyor.

Hong Kong Land`s Yorkville - The Ring by PH Alpha Design, Chongqing, Çin

Hayır, Çin'in Chongqing kentindeki bu yeni alışveriş merkezi yaklaşmakta olan Avatar devam filminin arka planı olarak kullanılmadı. Ancak uzaylı mimari projesi kapalı botanik bahçeleri ve ticari alanları yerçekimine meydan okuyan tiyatrolarla birleştirmek, James Cameron'ın CGI kullanımını daha gerçekçi ayarlar lehine yeniden düşünmesini sağlıyor.

Meama Collect - Plaj, Batum, Gürcistan, Khmaladze Architects

Batum Georgia'nın bu pop-up sahil barı, akşam kokteylleri için ferahlatıcı bir gölgelik sunuyor. Hafif bir kumaş şeridi yapıyı çevreliyor ve sürekli rüzgarla etkileşime giriyor gibi görünüyor. Esinti ve kurdeleler yakındaki dalgalar gibi dalgalanıyor. Geleceğin mimari tasarımı büyüleyici şekilde inşa edilmiş. 

550 Madison Lobisi, Gensler, New York

Uzaylı mimari projesi Manhattan'ın en yeni simgesi olan 550 Madison'ın yenilenmiş lobisi, üç tonozlu tavanını koruyor ve minimalist bir renk paletinde yenileniyor. En üstte, oculus, kubbeli alana yumuşak bir projektör ışığı yayarak gün boyunca parlak kalmasını sağlıyor. Tüm bu minimal özellikler dikkatleri uzayın yeni baş tacına çekiyor: Zincir kablolarla asılı, uzayda bir yabancı gezegen gibi yapayalnız asılı duran 24 tonluk mermer sanat enstalasyonu.

CarmoCoffees, Gustavo Penna Arquiteto & Associados, Carmo de Minas, Brezilya

Büyük bir krater benzeri boşluk, bu pürüzsüz, sade dış kaplamanın monotonluğunu bozuyor. Uzaylı mimari tasarımı cam bölmelerin bu küresel yapısı dışarıdan belli belirsiz bir kahve çekirdeğini andırıyor. Ancak bu özelliği dahil etmeye değer kılan, içeriye getirdiği çekiciliktir. Gelecek mimari projesi devasa şekilde inşa edilmiş.

Metasequoia Grove Restaurant, GOA (Mimarlar Grubu), Suzhou, Çin tarafından

Uzaylı mimari tasarımı Çin'in Suzhou kentindeki bu restoranın şeklini geliştirmek için, mimarlar yakınlardaki metasequoia ağaçlarının şekillerinden yararlandılar. Sonuçta şu anda göle bakan 11 kesik piramit ortaya çıktı.

Qaammat Pavyonu, Konstantin Arketekter, Sarfannguit, Grönland

Uzaylı mimari tasarımı dünyanın en uzak ve düşmanca bölgelerinden biri olan Sarfannguit, Grönland'da yer alması şaşırtıcı değil. Pavyonun yarı saydam 'kabuğu', mevcut gerçeküstü hissi daha da artıran iki kavisli cam blok duvarından oluşuyor. Gelecek mimari tasarımı adeta büyüleyicidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)