Vantem'in Net Sıfır Yapıları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Vantem yeni başlayan bir inşaat şirketidir, rekabetçi maliyetlerle ve düşük karbonlu, yüksek verimli net sıfır evler üretme amacıyla misyonuna başladı. Şirket yakın zamanda Bill Gates tarafından kurulan Breakthrough Energy Ventures'tan A Serisi bir finansman desteği aldı.

net sıfır yapılar

Net sıfır ev, kullandığı kadar enerji üreten ve standart bir evden daha ucuz olma eğiliminde olan bir yapı anlamına gelir. Bununla birlikte, ileri inşaat teknikleri ve mühendislik gerektirdikleri için inşa edilmeleri genellikle pahalıdır. Vantem, modüler yapı teknolojisini kullanarak bu dinamiği değiştirmeyi hedefliyor. Model büyük yapısal panellerden oluşur. 

Tescilli teknoloji, verimli bir termal alan sağlayan yerleşik yüksek yalıtıma sahiptir. Paneller yangına dayanıklı malzemelerden yapılmış, yüksek sıcaklıklara dayanır ve yapıları yangından korur. Şirket, ortaya çıkan modüler ünitelerin fırtınaya ve depreme dayanıklı olduğunu bildiriyor. Sistem inşaatı basitleştirir, maliyetleri ve teslimat sürelerini azaltır ve çok çeşitli bölge ve iklimler için uygundur.

net sıfır ev

Vantem CEO'su Chris Anderson "İnşaat sektörü en az yenilik ve üretkenlik kazanımı gördü ve en büyük doğrudan ve dolaylı karbon emisyonu kaynaklarından biridir. Aynı zamanda uygun fiyatlı konut ele alınması gereken küresel bir ihtiyaçtır ancak geleneksel yöntemlerle inşa etmeye devam edersek bir sorunu çözer ve diğerini kötüleştiririz.Vantem'de, her iki zorluğu da küresel ölçekte ele almaya kararlıyız." dedi. 

Şirket başlangıçta Güney Amerika ve Karayipler'de başladı. Kapsamlı testler, kod onayı ve konsept oluşturma kanıtının ardından sistemi Uruguay, Brezilya, Bolivya, Şili, Kolombiya ve Karayipler dahil olmak üzere 3 milyon metrekareden fazla alana kuruldu. Şirket, her sahada yeni fabrikalar inşa etmek için yerel geliştiricilerle birlikte çalışıyor. 

Vantem

Şirket, önümüzdeki yedi yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri'nde her biri her yıl bir milyon metrekarelik ev üretebilecek şekilde 15 fabrika kurmayı planlıyor. Breakthrough Energy Venture'a göre, dünya her yıl atmosfere yaklaşık 51 milyar ton sera gazı salarak ısıyı hapsediyor ve küresel sıcaklıkları artırıyor. İklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmanın tek yolu, artan sera gazlarını 2050 yılına kadar durdurmaktır.

Şirket, tüm endüstriyel sektörlerde inovasyonun sera gazı üreten her şeyin yerini alacak çözüm olduğu inancına dayanıyor. Şirket artık gezegendeki herkese temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji sağlayacak kadar güçlü vizyonuna güveniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)