Vietnam'da Çevre Dostu Bir Otel

D1 Mimari Stüdyosu mimarları geleneksel mimari modeller ve pasif tasarım teknikleri kullanarak Vietnam’ın Da Nang şehrinde ‘Le Bouton’ otelini yapıyorlar. Yerel materyaller kullanan ve yerel zanaatçılar ile çalışan  mimarlar, volkan görünümlü bacalar ve mavi renginin bulunduğu iç balkonlar gibi ilginç görüntüler yaratırken çevre dostu bir yapı oluşturuyorlar.

Le Bouton otel binası dış cephe görüntüsü

Etrafta bulunan diğer oteller, misafirlerini bölgede bulunan sert rüzgara ve yakıcı güneşe karşı korumak için kalın camlar, perdeler ve klima sistemleri kullanıyor. D1 Mimari Stüdyosu bunun çok sağlıksız olduğunu savunarak bölgenin özel iklimi için yeşil tasarım çözümleri kullanıyor. Le Bouton, tasarımında geleneksel mimari teknikler ve dayanıklı malzemeler kullanılıyor.

Organik mavi merdiven

D1 binanın cephesinde, yakında bulunan bir esnaf köyünden aldıkları çakılları ve taşları kullanıyor. Bu yerel materyal uygun fiyatlı, bakımı kolay ve yakıcı güneşe karşı dayanıklı. İçeride ise ahşap mobilyalar ve bileme taşı kullanılıyor. Binanın dikey konumu ise doğal rüzgardan yararlanarak havalandırma sistemlerinin kullanımını azaltıyor. Çatı penceresi binanın içine doğal ışık girmesine ve hava akımının sağlanmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda bütün alanları birbirine bağlıyor.

Le Bouton oteli iç mekan görüntüsü

Cephede bulunan volkan görünümlü bacalar ise her odanın küvetinin üzerinde bulunuyor. Bina Da Nang’in doğal güzelliğinden esinlenilerek tasarlandı. Bodrum katta bulunan kum bahçesinde sadece doğal deniz kumu kullanılıyor ve terasta bulunan kuru bahçede ise ışık sütunları kullanılıyor. Bunlar dağları, kumu ve yerel bitki örtüsünü sembolize ediyor.

Bu proje ile D1 Mimari Stüdyosu mimariye olan bakış açısını değiştirmek istiyor. Sürdürülebilir mimari insan deneyimine öncelik vermeli. Mimarlar “Böyle bir projenin değeri kullanılan tuğla ve çelikte değil, orada yaşayacak insanların deneyimleridir” diye belirtiyorlar. “Yeşil binalar insanların yan yana kutularda yaşadığı yapılar değil, doğanın güzelliğini izlerken nefes alarak yaşayabilecekleri yerlerdir.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)