Vietnam'da Güneş Işığıyla Dolu Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ho Chi Minh City Şehrinde Yeşil Alanlar Yeşerdi

Secret Garden House

Vietnamlı stüdyo ROOM+ Design & Build, Ho Chi Minh City'nin kalabalık sokaklarına yemyeşil bir 'gizli bahçe' getiren yeni tamamlanmış konutunu tanıttı. Vietnam'da şehir hayatının gelişen gereksinimlerine bir yanıt niteliğindeki bu dört katlı şehir konutu, modern tasarımı doğanın zamansız çekiciliğiyle harmanlıyor. Ekip konut mekanlarının organizasyonunu özenle optimize ederken ve yemyeşil bahçeleri bütünleştirirken, bu konut kalabalık caddelerin ortasında yeşil bir vaha arayan dört kişilik bir aile için eşsiz bir sığınak sunuyor.

ROOM+ Şehir Konutu Yeniden Yatırım Yapıyor

Secret Garden House

Sürdürülebilir mimari Secret Garden House olarak isimlendirilen proje, mimarların 18. yüzyılın sonlarına kadar dayanan mimari bir temel olan bilindik şehir konutunu çağdaş bir biçimde ele alışını sergiliyor. ROOM+ Design & Build ekibi, bu yapı türünün şehir çapında tercih edilen konut tarzı olarak sağlam bir biçimde yerleştiğini belirtiyor. Şehir konutları Hanoi ve Ho Chi Minh City gibi kentlerin düzensiz şehir dokusuna rahatça uyum sağlarken, şehir sakinleri genellikle güvenlik, gizlilik, gün ışığı, doğal havalandırma ve yeşil alan eksikliği ile yüz yüze kalıyor.

Ho Chi Minh City'de iki sokağın kesiştiği 95 m2'lik köşe bir alanda konumlanan sürdürülebilir mimari örneklerden Secret Garden House bir uyarlanabilirlik örneği. Ekibin vizyonu yalnızca modern yaşam alanları değil, aynı zamanda bahçeler ve dolaşımı kolaylaştırmak için bir asansör de talep eden dört kişilik bir ailenin gereksinimlerini karşıladı. Bu amaca iç içe geçmiş iki tasarım anlayışıyla varıldı, mekansal yerleşimi arazinin talepleriyle uyumlu olacak biçimde optimize etmek ve yemyeşil bahçe mekanlarının yaratıcı bir düzenlemesini oluşturmak.

Secret Garden House

Kıvrımlı "Saklı Bahçe" Konutun İçine Adım Atmak

Sürdürülebilir mimari örneklerden Secret Garden House'un tasarımının merkezinde arazinin eşsiz formunu benimseyen özenle düzenlenmiş bir kat planı bulunuyor. Yuvarlak ve düzensiz biçimli bir köşe arsa içinde çalışan mimarlar, konutun mekanlarını etkin bir biçimde düzenlemiş. Zemin katın köşeden hafifçe geriye çekilmesi, dışbükey kıvrımlı granit basamaklar ve içbükey bir ana kapıdan meydana gelen eliptik verandası ile hoş bir giriş ve yapraklı bir avlu oluşturmuş.

Secret Garden House

Birinci kattaki ebeveyn yatak odası, ikinci kattaki eliptik terası tamamlayan dışbükey kıvrımlı bir pencere ve saksı ile şekillendirilmiş. Dışbükey ve içbükey eğrilerin bu etkileşimi, gömme camlar ve derin saksılarla birlikte yapıya heykelsi bir özellik katmakta, aynı anda hem gizliliği artırmakta hem de bol miktarda gün ışığı ve doğal havalandırma sağlar.

ROOM+ Design & Build'in Secret Garden House'unun iç alanı sade dış cephesiyle kontrast oluşturarak şeffaflık ve açıklık atmosferi sunuyor. Eşikten geçildiğinde çiçek açmış aserola kiraz ağacı ve çeşitli bitkilerin bulunduğu 'gizli bahçe' ortaya çıkıyor. Bu yemyeşil vaha konutun kalbini hafif gün ışığı ve serinletici bir esintiyle yıkarken, dekoratif oyuk tuğla duvarlarla gizliliği de muhafaza ediyor. İç alan hidrolik bir cam asansör ve gizli bahçeyi kuşatan iki iç balkonla açılır.

Secret Garden House

Ahşap döşeme, bej boyalı duvarlar ve kıvrımlı gömme dolaplar hem ince hem de canlı bir iç ambiyans oluşturuyor. En üst kata çıkıldığında konut sakinlerini bir sürpriz karşılıyor; sayısız ağaç, bitki ve çiçekle süslenmiş bir çatı bahçesi. Bu canlı bahçeler hareketli şehrin kalbinde yer alan sakinlerine sakin bir sığınak sunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)