Yemyeşil Ormanların Arasında Sürdürülebilir Villalar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
STUDIO SAXE'DEN KOSTA RİKA'DA TREETOP JUNGLE VILLAS

TREETOP JUNGLE VILLAS

Makai Villaları olarak da bilinen Treetop Jungle Villas by Studio Saxe, Kosta Rika, Nosara'nın doğal manzarasında yer alan üç eşsiz villadan oluşur. Bir dağ sırtının tepesine tünemiş olan bu villalar, plaja ve şehre kolay erişim sunarken, geniş okyanus manzaralarını da çerçeveliyor. Tasarım, doğal çevreyle sorunsuz bir şekilde harmanlanırken mahremiyet sağlayan çatı pavyonları ile öne çıkar. Her villa, yemyeşil orman ortamında inzivaya çekilme hissini korurken pitoresk okyanus manzaralarını yakalamak için stratejik olarak yerleştirilmiş. Geometrik çatı hatları, çevredeki doğal güzelliği koruyarak ve geliştirerek mevcut ağaçlarla uyumlu olacak şekilde özenle hazırlanmış.

TREETOP JUNGLE VILLAS

YEMYEŞİL ARAZİNİN ARASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR HUZUR

Sürdürülebilirlik, Makai villalarının tasarımında güneşe maruz kalma ve doğal havalandırmaya öncelik veren temel bir odak noktası. Geometrik çatılar sadece panoramik manzaraları çerçevelemekle kalmıyor, aynı zamanda müşterinin çevresel değerleriyle uyumlu eko-bilinçli uygulamalara olan bağlılığı yansıtarak güneş enerjisi yakalamayı optimize ediyor. Müşteri, 2013 yılında yeni bir başlangıç hayaliyle dört kişilik bir aile olarak Nosara'ya nasıl geldiklerini anlatıyor. Benjamin'in A Forest for a Moon Dazzler House adlı eserinden esinlenerek, hayallerini gerçekleştirmek için Studio Saxe ile ortaklık kurmuşlar ve evlerini, kiralık evlerini ve stüdyolarını kapsayan bir sığınak olan Nalu'ya dönüşmüşler. Yıllar sonra, Guiones Plajı'na bakan yeni bir arazi parçasından etkilenerek, Studio Saxe ile bir kez daha iş birliği yaparak Makai Villalarını yarattılar ve başarı öykülerini sürdürdüler. Müşteri, "Makai, Nalu'nun bir uzantısı olsa da, daha yüksek bir lüks seviyesi ve büyüleyici manzaralar sunuyor" diye paylaşıyor.

TREETOP JUNGLE VILLAS

TASARIMDA AĞAÇ TEPELERİNİ BENİMSEMEK

TREETOP JUNGLE VILLAS

Dik araziyi ele almak için mimarlar, evler için yamacı dengeleyen ve dikey inşaata olanak tanıyan bir yapı önerdi. Bu düzen, her odanın okyanus manzarasından yararlanmasını sağlıyor. Aşağıda, ortak havuzlar manzaraya entegre edilerek doğayla derin bir bağ kurulmasını teşvik ediyor. Yerden yükseltilen ana yaşam alanı, ağaç tepelerinin arasına yerleştirilmiş bir pavyon işlevi görerek sakinlere sürükleyici bir orman deneyimi sunuyor. İnşaat açısından, zorlu arazide yatak odaları ve havuzlar için sağlam bir temel kullanılarak hareket edilirken, yukarıdaki yaşam alanları daha hafif bir yapı ile inşa edilmiş. Üst kattaki geniş pencereler, kesintisiz bir iç-dış mekan bağlantısı yaratarak sakinlerin kendilerini çevredeki güzelliğe kaptırmalarına olanak tanıyor. Beton temeller ve prefabrik çelik çerçevelerin bir arada kullanıldığı üst yapılar, sürdürülebilir tik ağacı ve hafif malzemelerle zarif bir şekilde döşenerek hem estetik hem de çevresel bütünlüğe olan bağlılığı daha da vurguluyor.

TREETOP JUNGLE VILLAS

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)