Yerel Tarımsal Yapılardan İlham Alan Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New York merkezli yaratıcı stüdyo HGX Design, New York eyaletindeki Catskill Dağları'na bakan bir sırtta inşa edilen modern, uzun cam ve ahşap panelli bir ev olan Hudson Valley Residence'ı tamamladı. Kırsal tarım arazileriyle çevrili olan evin tasarımında çiftlik binaları gibi yerel tarımsal yapılardan ilham alınmış.

Konut

Konut, kuzeyden güneye uzanan 35 dönümlük (14 hektar) bir arazinin en yüksek noktasında yer alıyor ve batıdaki Catskills'in manzarasına sahip. Eve, geniş cam panellerin gözü iç mekana çektiği ön giriş avlusuna doğru bir yamaçtan kıvrılan bir yolla ulaşılıyor. HGX Design, "Batıdaki sıradağların dikey yükselişinin ve muazzam dikeyliğinin aksine, evin kendisi sırtın tamamı boyunca yatay olarak uzanıyor." dedi. Konut bir dizi kullanışlı binadan oluşuyor - uzatılmış form Hudson Vadisi'nde bulunan çiftlik binalarını anımsatıyor.

Konut

Evin dış cephe kırmızı sedir kaplaması özel olarak boyanmış gümüş rengi bir tona sahip: klasik ve dayanıklı olan bu kaplama, bölgenin tarımsal yerel dokusuna bir gönderme yapıyor. Kaplama, evin geniş cam panelleriyle uyum içinde çalışarak mahremiyet ve şeffaflık arasında gidip geliyor; cam paneller doğayı evin içine buyur ediyor ve iç mekanı ışıkla dolduruyor. HGX çatı çıkıntısı kullanmamayı tercih etmiş - evin sedir kaplama ve cam panellerle şekillenen minimal formu, dış ve iç mekan arasındaki ayrımı azaltıyor ve modern havasına katkıda bulunuyor. Özel boyalı gümüş rengi ceviz zemin, dış ve iç mekan arasındaki bağlantıyı sürdürüyor.

Konut

Tabandan tavana pencereler, pencere modülleri ve genişletilmiş tavan penceresi Hudson Valley Residence'ın doğudan doğup batıdan batan güneşten faydalanmasını sağlıyor. HGX'in Kurucusu ve Yaratıcı Direktörü Hal Goldstein, "Gün ışığı evin her yerinde gölgeler oluşturarak, akıllıca tasarlanmış alanlarda mahremiyet hissi sağlayan doğal ayrımlar ve sınırlar yaratıyor." diye açıklıyor.

Konut

Büyüklüğüne rağmen evin samimiyet hissi, bir dizi sessiz ve açık alanla mümkün kılınmış. Tavanlar 11,5 fit (3,5 metre) yüksekliğinde ve alanlar yaklaşık 28 fit (8,5 metre) derinliğinde. HGX, "Ayrımlar gündüz güneş ışığı ve gece yapay ışık ile tanımlanıyor." dedi. "Serbest akışlı mekanlar, kuzeyden güneye olduğu kadar doğudan batıya da uzanan hava akımından faydalanıyor." Ana yatak odası süiti evin kuzey ucunda, üç misafir yatak odası ise güney ucunda yer alıyor. Açık planlı bir mutfak, yemek ve oturma alanı var; bodrum katında ise spor salonu, medya odası ve garaj bulunuyor.

Konut

Toplam alan: 7,300 fit kare (678 m²)

Üst kat: 5,200 fit kare (483 m²)

Alt kat: 2,100 fit kare (195 m²)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)