Zaha Hadid Architects Metaverse'de Sanal Galeri Tasarladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Art Basel Miami'de Zaha Hadid Architects, Metaverse'deki mimari ve sosyal etkileşimleri araştıran sanal bir sanat galerisi olan NFTism'i tanıttı. Bu galeri ZHA tarafından yaratılan mekansal tasarımları sergiledi. MMO'ları (devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar) teknik etkileşim hizmetleriyle birleştiren kullanıcı deneyimi, sosyal etkileşim ve "dramatik" kompozisyonlara odaklandı.

Galerinin sanal mimarisi, sahada kanıtlanmış parametrik tasarım teknolojisine dayandı ve özellikle Metaverse dijital sanat ve sanal müzeler gibi yeni yaratıcı kültürel üretim biçimlerini desteklediğinden geniş bir çevrimiçi izleyici kitlesine ulaşmak için tasarlandı. JOURNEE, teknolojisini ZHA tarafından tasarlanan sanal bir alana ses ve video etkileşim yeteneklerini entegre eden, performansı optimize edilmiş benzersiz MMO teknolojisine dayalı bir Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) geliştirdi.

Bu proje, bilgisayar ağları aracılığıyla insandan insana iletişimi sağlayan siber uzaya odaklandı. Yüksek hızlı ağları bulutla birleştiren MMO video oyunu teknolojisi, siber uzayı, birden fazla farklı cihazdan erişilebilen, sürükleyici, etkileşimli ve sosyal olarak duyarlı üç boyutlu bir evrene dönüştürdü. Siber uzay, siber uzayın uzamsal ve etkileşimli deneyimini sosyal, topluluk oluşturma ve ekonomik altyapı desteğiyle birleştiren Metaverse'in temelini oluşturan uzamsal web teknolojisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)