Zara.com'un Yeni Ofis Binası Bir Açık Alan Cenneti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zara.com, müşteriler için çevrimiçi bir alan olarak var ancak web sitesini hayata geçirmek için birçok kişinin fiziksel alanlarda çalışması gerekiyor. Zara.com'un İspanya, Arteixo'daki ofislerine bir göz atılmalı. Batlleiroig tarafından tasarlanan bu sürdürülebilir mimari bina, LEED platinum sürdürülebilirlik sertifikasına sahip.

Sürdürülebilir mimari örneklerden binada çalışma alanları esnektir, ayrıca yapı doğal ışık ve yüksek tavanlara sahip. Ofisler ayrıca beş kattan oluşur. Yapısal sütunlar iç mekanı destekleyerek dış kaplamaya entegre edilmiş açık iç mekanlar yaratır. Ayrıca dış kaplama birkaç yüksek verimli cam modüle sahip ve cephe, doğanın görünür bir hatırlatıcısı olan kömürleşmiş keresteden yapılmış. 

Zara.com ofis binası

Bu arada geniş merdivenler, mimarların açık tasarım amacını korur. Katlar ve çalışma alanlarının tümü birlikte akar, böylece tüm bina büyük bir alan olur. Yapıda her şey açık ve erişilebilir, ışık için bolca alan yaratıyor.

Açık alanlar bitkiler için alana sahip ve bir ormana yakındır. Aslında geniş alanın yakınında 350 ağaç bulunur. Bu binanın karbon ayak izini dengeleyecek, hava kalitesini artıracak ve ofis alanının hemen yanına muhteşem yeni bir yeşil alan katacak.

Zara.com ofis binası

Park alanı 638 araçlık alana sahip ve fotovoltaik panellerle kaplı büyük bir çardak ile gölgelenmiş. Bu alan trafiği hafifletmeye yardımcı olurken temiz enerji yaratılmasına olanak tanır.

Zara.com ofis binası

Ayrıca parlak, doğal ışık iç açık alanı doldurur. Güzel bir manzara ile çevrili olan açık kat planları ve tavandan tabana pencereler engelsiz bir manzara sağlar. Aynı zamanda kolay iletişimi sağlar ve bir ekip ortamını teşvik eder.

Zara.com ofis binası

Zara.com'daki bu binanın kökleri gerçek dünyadan geliyor. Dijital alanların var olabilmesi için de gerçek dünyanın yeşil tasarımlarla korunması ve saygı duyulması gerekiyor. Batlleiroig'deki ekip, doğa ve insanlar arasındaki böyle bir dengeyi anlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)