EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​BTM Bahçe Çatı Sistemi, Sunduğu Çözümler İle Göz Kamaştırıyor

Mega Proje “TEMA İSTANBUL” BTM Bahçe Çatı Sistemini Tercih Etti.

Son yıllarda İstanbul’da hayata geçen projeler arasında, bünyesinde bulundurduğu birçok ilk özelliği ile fark yaratan, Sign Of The City Awards ödülüne sahip ‘’En İyi Karma Proje‘’ seçilen “Tema İstanbul” konut projesinin, eşsiz peyzaj mimarisinde BTM Optigreen yeşil çatı sistem bileşenleri tercih edildi. Mesa-Artaş ve Kantur-Akdaş İnşaat gruplarının ortak çalışması ile hayata geçirilen, 3500 konut ile adeta yeni bir metropol alanı yaratılan projenin gösterişli peyzaj mimarisinin tasarımında ve danışmanlık hizmetlerinde; ülkemizin peyzaj konusunda önde gelen tasarım ve danışmanlık gruplarından DS Mimarlık’ın imzası yer almaktadır.

Tema İstanbul projesinin peyzaj ve rekreasyon alanlarının görsel şölene dönüştürülmesi ise özellikle peyzaj tasarım, bitki üretim ve uygulama alanında lider olan ‘’Işık Peyzaj ‘’ ve ‘’ Cem Botanik ‘’firması ve çalışanlarının emeği ile gerçekleşmiştir. BTM Optigreen Bahçe Çatı ürünleri sayesinde hayal ettikleri gibi bir proje hayata geçirdiklerini belirten Işık Peyzaj ve Cem Botanik yetkilileri sistemin uygulama kolaylığı ve üstün özellikleri yüzünden bundan sonraki projelerde de ilk tercihlerinin BTM olacağını belirtmişlerdir.

Yaklaşık 55.000m2 olan yeraltı otoparkı - rekreasyon ve sosyal tesis alanlarının yer aldığı teras alanlarında su yalıtım uygulaması sonrası uzman peyzaj ekipleri aracılığı ile %2 -25 eğimde kullanılmaya uygun BTM Optigreen sistem bileşenlerinden sırasıyla; 500gr lık nem tutucu keçe, 25 mm lik FKD 25 su tutma hazneli drenaj levhası ve 110gr ‘lık Dupont SF grubu sistem filtresi ile yeşil çatı katmanları serilerek yeşil çatı uygulaması tamamlanmıştır. Seçilen bitki ve botanik gruplarının yaşamasına elverişli özel karışımlar ile oluşturulmuş, hafifletilmiş bahçe çatı toprağı serimi ve en son olarak bitkilerin yerleşimi ile hem göze hem de yaşama dokunan yeşilin her tonuna ait görsel zenginlik yaratılmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)