3D Baskılı Depreme Dayanıklı Akıllı Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Şebeke dışı kapasiteye sahip 3D baskılı prefabrik akıllı ev, alıcılara her yerde yaşama şansı sunarak gönderime başladı. 'Haus' modeli tam olarak güneş enerjisiyle çalışma seçeneğine sahip tamamen özerk bir ünite.

Haus.me 2016 yılında kurulduğundan beri tamamen özerk, şebekeden bağımsız mobil evleri deniyor. Bina duvarları için bir yapı malzemesine 3D olarak basılabilen patentli bir kompozit polimer yalıtım geliştirmiş. Şirketin altı panelli pencereleriyle birleştirilen prefabrik üniteler, alıcılara yıllık enerji maliyetlerinde binlerce dolar tasarruf etme potansiyeli sağlar.

3D Baskılı Depreme Dayanıklı Akıllı Ev

Evde elektrik şebekesi, propan, doğal gaz, yakacak odun veya başka bir yakıt gerektirmez. Bunun yerine güneş enerjisi hem sıcak hem de soğuk iklimlerde ısıtma, soğutma ve elektrik için kullanır.

3D Baskılı Depreme Dayanıklı Akıllı Ev

Her model uzaktan kumandalı akıllı sistemler, ileri teknoloji cihazlar ve ankastre mobilyalarla donatılmış. Ayrıca bir arıtma sistemine bağlı bir havadan suya jeneratörün yanı sıra kara suyu arıtmak için biyoaktif bir kanalizasyon sistemi de bulunur.  

3D Baskılı Depreme Dayanıklı Akıllı Ev

Tasarım üç modelde mevcut -  199.999 dolardan başlayan mOne olarak adlandırılan 400 metrekarelik tek katlı ev; 379.999 dolardan başlayan iki yatak odalı 800 metrekarelik bir ev olan mTwo; ve iki katı kapsayan 1.600 metrekarelik bir model olan mFour 1 milyon dolardan başlayan üç yatak odası ve iki banyosu ile… Müşteriler, şebekeye bağlı temel modeli şebeke dışı teknolojileri içerecek şekilde kişiselleştirebilir. 

Haus.me'ye göre daha küçük mone ve mTwo birimleri için inşaat izni ve temel gerekli değil. Özerk bir mOne modeli olan ilk haus.me ünitesi, geçen ay Ukrayna'daki bir beta müşterisine teslim edildi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)