EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

BREEAM Sertifikalı Renovasyon

MVSA Mimarlık, Amsterdam’ın ikonik binalarından 1973 yapımı modern ofis binası Rivierstaete’ye yeni bir soluk kazandırdı. MVSA sürdürülebilir ve mimari açıdan duyarlı bir yenilemeyle binayı hem nehir kıyısıyla hem de bulunduğu bölgeyle bağlantılı hale getirdi. Geçen sene tamamlanan renovasyon, esnekliği ve enerji tasarruflu teknoloji kullanımını öne çıkaran tasarımıyla BREEAM sertifikası aldı. Binaya eklenen yeşil çatılar ve teraslar yağmur suyunu absorbe ederek binaya “yağmur geçirmez” sıfatı kazandırmayı hedefliyor.

Amsterdam'ın güneyinde yer alan sekiz katlı Rivierstaete aslen mimar Hugh Maaskant tarafından 1970'lerin başında Avrupa'nın en büyük ofis binası olarak tasarlandı. Son yıllarda bu muazzam modern bina kiracı bulmakta zorlanıyordu; 2013 senesinde uluslararası emlak şirketi Vastint binayı kiraladı ve binanın yeniden tasarlanması işini MVSA’ya verdi. Ekip, işin kolayına gidip, binayı yıkmak yerine renovasyona gidip orijinal tasarımı muhafaza etmeyi tercih etti.

Yeniden tasarımın en önemli kısmı binayı bulunduğu çevreye açık hale getirmekti; bu da orijinal pencerelerin tavandan zemine cam pencerelerle değiştirilmesi anlamına geliyordu. Üzerinde bitkilerin ekili olduğu çatı terasları ve camlı dış cephesiyle birlikte bina daha ferah ve davetkâr bir görüntü kazandı. Çatı terasları, çatı bahçeleri ve yeşil çatılar ayrıca suyu muhafaza etmeye ve tampon görevi görmeye yönelik tasarlanmış.

Camlı cephe içeriye daha fazla doğal ışığın girmesine olanak tanıyor; asbestten tamamen arındırılmış ışık sayesinde daha temiz ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı mevcut. Hareket sensörleri ve ışık kontrol mekanizmaları optimize ve enerji tasarruflu iklimlendirme kontrolü sağlıyor. Binanın gelecekte de kullanılabilmesi için iç tasarım da esnekliğe olanak sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)