EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dünyanın İklim Üzerinde İz Bırakmayacak İlk Yüksek İnşası: Spiral Tower

Hollandalı firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından konsept tasarımı gerçekleştirilen Spiral Tower’ın bir ziyaretçi akımını tetiklemesi öngörülüyor. Cephesinde bulunan ve solar panellerden ve rüzgârdan elde edilen enerji ile çalışacak ziyaretçi kabinlerinin spiral bir hareketi takip ederek yukarıdan aşağıya taşıma yapmayı hedefleniyor.

Bu konseptin ortaya çıkması için birlikte çalışan isimler arasında KCI mühendisleri, Bosch Rexroth’un elektrik teknisyenleri, Hillebrand’ın çelik uzmanları ve NorthernLight yaratıcı ajansı yer alıyor. Projenin tasarımcılarının iddiası dünyanın iklim üzerinde iz bırakmayacak ilk yüksek yapısını hayata geçirmek.

Otonom biçimde hareket etmesi planlanan inovatif elektrikli kabinler yolculuk boyunca 12 kişiye kadar varan grupları taşıyabilecek. İniş sırasında ürettikleri elektriği bir sonraki yukarı çıkışlarında kullanacaklar. Kendi enerjisini üreten bu dikey gezinti sırasında kabinlere yerleştirilen ve artırılmış gerçeklik prensibiyle çalışan camlar şehrin tarihi, görülmesi gereken ve kentçilik açısından gelişmekte olan noktaları hakkında ziyaretçileri bilgilendirecek.

Başta NorthernLight olmak üzere konsorsiyum bileşenleri Spiral Tower konseptini gerçeğe dönüştürmek için kendilerini destekleyebilecek isimler arıyor. Böylesi inovatif bir mimari eserin yılda 500 bin ila 3 milyon arası turistin ilgisini çekmesi bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)