BIG-Bjarke Ingels Group ve CRA-Carlo Ratti Associati Tasarladıkları CapitaSpring Kulesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BIG-Bjarke Ingels Group ve CRA-Carlo Ratti Associati tarafından tasarlanan CapitaSpring, Singapur'un silüetine yeni bir ek. Sürdürülebilir mimari dört yıllık inşaatın ardından yakın zamanda tamamlanan 280 metrelik yüksek katlı vaha, şehrin en yüksek yapılarından biri olarak kabul ediliyor ve yemyeşil bir gökyüzü bahçesi ve çatı parkı, ofis alanı, hizmet verilen konutlar, bir sokak satıcısı merkezi, restoranlar yer alıyor.

CapitaSpring Tower

Biyofilik gökdelen, Singapur'un öncü bir dikey şehircilik ve bahçe şehri olarak ününe uygun ve finans bölgesinin kalbinde, eski bir halka açık otopark ve seyyar satıcı merkezinin bulunduğu alanda yer alıyor. 80.000 bitkiden ve peyzaj alanının % 140'ından fazlasından oluşan kule, "yakındaki kiracılar ve yoldan geçenler için yoğun CBD'de yeni bir yeşil nefes alma alanı" yaratacak.

CapitaSpring Tower

"Sürdürülebilir mimari yarışmaya katılmaya ilk davet edildiğimizde, BIG ile güçlerimizi birleştirmenin ve birlikte benzersiz ve cesur sonuçlar elde etmenin harika bir fırsat olacağını düşündük. Tasarım ve inovasyon yaklaşımımızı BIG'in mimari ölçekteki yetenekleriyle birleştirmek zordu. CapitaSpring'in bugün halka açılmasıyla, tüm kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlamak ve bina genelinde kamusal alanları geliştirmek için hem teknolojiden hem de doğal unsurlarla benzeri görülmemiş entegrasyondan yararlanmaktan gurur duyuyoruz." Carlo Ratti,  CRA-Carlo Ratti Associati'nin kurucu ortağı ve MIT Senseable City Lab'in direktörü.

CapitaSpring Tower

BIG-Bjarke Ingels Group ve CRA-Carlo Ratti Associati, sürdürülebilir mimari bir bakış sağlamak için birden fazla yükseklikte açılan 93.000 metrekarelik karma kullanımlı bir gökdelen oluşturmak için mimari, kamusal alanlar ve dijital kullanıcı deneyimi üzerinde işbirliği yaptı. Singapur Bina ve İnşaat Otoritesi tarafından Green Mark Platinum ve Universal Design Gold Plus sertifikası ile akredite edilen CapitaSpring, binanın kalbinde, doğa ve mimariyi kusursuz bir şekilde bütünleştiren birbirine bağlı dört açık hava bahçesine sahip.

CapitaSpring Tower

Aslında, sürdürülebilir mimarinin dikey yumuşak manzarası, bir yağmur ormanının bitki hiyerarşisini taklit ediyor. Kulenin çatı bahçesi, 150'den fazla meyve, sebze, bitki ve çiçek çeşidi yetiştiren Singapur'un en yüksek kentsel çiftliğine ev sahipliği yapıyor. 

CapitaSpring Tower

"Tasarımlarımız 280 metre yükseklikte çalışmak, yaşamak ve oynamak için çeşitli iç ve dış mekanlar sunarak Singapur'un öncü dikey şehirciliğini korumayı amaçlıyor. Singapur şehirciliğinin benzersiz özelliklerinden dolayı - çok yoğun ve yeşil - tasarımı, tropikal şehirciliğin dikey bir keşfini yapmaya karar verdik. Üst caddeler kapatılacak ve yeni lineer parklar ve meydanlar oluşturuluyor. Kulenin ortasındaki dikey bir park, tropik ağaç gövdeleri ve gölgelik arasında yükselen spiral bir tahta kaldırım oluşturuluyor. Ayrıca kent ormanı, bina içindeki tüm restoran ve kafeleri besleyerek ziyaretçilerin zirvenin yemyeşil manzarasının keyfini çıkarmasını sağlıyor. Capitaspring  ülkenin, kültür ve doğanın bir arada var olduğu ve kentsel peyzajın dikey olarak sonsuza doğru genişlediği bir gelecek vizyonu gibidir. " BIG'in kurucu ortağı Bjarke Ingels.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)