EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ağaç Evden Yapılan Okul Kendi Enerjisini Üretiyor

Proje, açık ve kapalı alanların birbiriyle birleştiği, sağlıklı, iyi havalandırılmış bir ortam oluşturan yeni bir eğitim binası modeli önermektedir. Ayrıca pandemi insanların daha az yoğun alanlara taşınmasını teşvik ettiği için okul sınırları da proje kapsamında genişletiliyor. Bu modüler okul projesi, birkaç katmanı (anaokulu, ilkokul ve ortaokul) ve diğer eğlence işlevlerini (bir kentsel plaza, bir kafe, kütüphane) bir araya getirerek, herhangi bir topluluk için önemli bir sivil referans haline gelebilir.

Sürdürülebilir Okul Tasarımı

Modüler Okul

Bu yönleri göz önünde bulundurarak, Valentino Gareri tarafından önerilen tasarım, anaokulu, ilkokul ve ortaokul olmak üzere tüm eğitim aşamalarını barındırabilecek modüler bir yapı sunar. Gerekli tüm alanlar iki halkaya yerleştirilmiştir: kütlesel eklem, iki avlunun ve ek bir yaşanabilir çatının oluşturulmasına izin verir. Sınıflar bir daire içinde yer alır. Bu sayede sınıflar, avlular ve dış mekân peyzajı ile bağlantı sağlar. Her 55 m2'lik modül çapraz lamine ahşaptan yapılmıştır. Bunun yanı sıra, her modül, merkezi bir koridorla birbirine bağlanan 20/25 öğrencilik ideal bir sınıfa karşılık gelmektedir.

Okul Tasarım Örnekleri
Enerji Etkin Okul Örnekleri

Esnek Bir Ağaç Ev

Bina, eğitim faaliyetleri için yüksek esneklik sağlayan iç ve dış mekanların birleştiği, birden fazla seviyeye dağılmış bir ağaç ev olarak tasarlanmıştır. Ana fikir, doğa ile olan ilişkinin fiziksel ve gözle görülür şekilde arttırıldığı, doğayla iç içe, askıya alınmış bir okul yaratmaktır. Bu, masif ahşap ve cam panellerden oluşan bir değişimden oluşan yönlü cephe sayesinde mümkündür. Dairesel çevre, doğrudan güneş ışığını engellemeye yardımcı olan opak panellere sahipken, bir dizi şeffaf panel ışığı dağıtır ve engelsiz görüşler sunar.

Esnek Mimari Tasarım
Sürdürülebilir Bina Tasarım Örnekleri

Sürdürülebilir Enerji

Valentino Gareri'nin önerisi, sürdürülebilir enerji tasarrufu için çeşitli cihazları benimseyen, kendi kendine yeterli bir okul sunuyor. Binada yağmur suyu toplayıcıları, fotovoltaik paneller ve tüm öğrencilerin gözlemleyebileceği en yüksek çatıda bulunan rüzgâr türbinleri bulunmaktadır. Bu şekilde sürdürülebilirlik, bu temayla binanın kendisi aracılığıyla tanışan çocukların eğitim deneyimlerinin bir parçası haline geliyor.

Doğa İle Etkileşimli Tasarım
Modüler Tasarım Örnekleri

Farklı İşlevler

Tasarımın modülerliği, farklı programları, farklı sayıda dersliği barındırabilen ve aynı zamanda tamamen farklı ihtiyaçları karşılayabilen gelecekteki bir okul uzantısına izin verir. Örneğin, bu modülerlik, acil durumlar veya geçici yerleşim birimleri için geçici bir tıp merkezi olarak hizmet verebilir. Doğal malzemelerden ve düşük maliyetli yapım teknikleri ile yapılan tasarım oldukça esnektir, farklı işlevlere ve programlara uyarlanabilir ve tüm topluma çeşitli faydalar sağlar.

Ekolojik Bina Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)