Ağaç Evler / Peter Pichler Architecture

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Peter Pichler Architecture, Batı Virginia'daki Dawson Göl'de sürdürülebilir ağaç evler tasarlıyor. Otele mimari bir ağaç ev eklenerek doğayla olan bağı en üst düzeye çıkararak, ormanda yeni bir yaşam deneyimi yaratmayı hedefliyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler de kullanılmış. Keskin eğimli çatı şekli çevredeki akçaağaç, kavak ve meşe ağaçlarından esinlenmiş ve yerel ahşaptan yapılmış. Sürdürülebilir mimarinin boyutları iki seviyede 35 ila 45 metrekare arasında değişiyor.

Peter Pichler Architecture Ağaç Evler

Alt kat küçük bir okuma/salon alanı üst kat ise küçük bir banyolu uyku alanıdır. İki alan küçük bir iç merdivenle birbirine bağlanmış. Sürdürülebilir mimari proje, doğa ve mimarinin entegrasyonunun başrol oynadığı bir tasarım olarak tasarlandı.

Tasarımcılar "Turizmin geleceğinin insan ve doğa arasındaki ilişkiye dayandığına inanıyoruz. İyi entegre edilmiş bir sürdürülebilir mimari bu ilişkiyi güçlendirebilir ve daha fazlasına ihtiyaç yoktur." dedi. Dawson Gölü 40 dönümlük baharla beslenen göller, restore edilmiş çayırlar, akarsular, sulak alanlar ve yerli türler için korunan yaşam alanı sağlayan 100 hektardan alanları içeren Batı Virginia'nın "vahşi ve harika" manzarasının çarpıcı bir örneğidir. 

Peter Pichler Architecture Ağaç Evler

Dawson Gölü mimari tasarımda yenileyici bir yaklaşım olan "yaşayan bir laboratuvar" haline geldi.Göl yalnızca çevresel etkiyi en aza indirmekle kalmayan, aynı zamanda ekosistemin sağlığını ve direncini artırıyor. 

Ağaç Evler

Bu projenin amacı sürdürülebilir bir gelecek için beklentileri yeniden inşa etmek. Göl, net sıfır enerji ve çevresel etki için yaşayan bina yönergelerini ve sağlıklı iç mekanlar standartlarını karşılayan ilk lüks tesis olacak. Proje sürdürülebilir binalar, konferans ve etkinlik merkezi, gıda ve tarım merkezi,  sürdürülebilir eğitim atölyeleri ve kapsamlı bir görsel ve sahne sanatları programını içeriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)