Aidlin Darling Design'ın Tasarladığı Biyofilik Toplantı Tesisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li stüdyo Aidlin Darling Design çevrimiçi seyahat acentesi Expedia Group için kanat şeklinde yeşil çatı, taş ve cam duvarlara sahip bir toplantı tesisi tasarladı. Prow, Expedia Group'un Seattle'ın Interbay bölgesindeki 40 dönümlük kurumsal kampüsünde yer alır. Kampüs, Amerika'nın en işlek limanlarından biri olan Seattle Limanı'na ev sahipliği yapan Elliott Bay ile sınır komşusudur.

Sürdürülebilir mimari proje Prow şirket çalışanları ve yöneticileri için "biyofilik bir inziva yeri" olarak tasarlandı. Burası insanları doğal çevreye bağlamaya yardımcı olacak bir yer. Sürdürülebilir mimari yapıyı tasarlamak için San Francisco merkezli stüdyo Aidlin Darling Design, biçim ve işlevin peyzaj ve mimari kavramlarını birleştirdi. Stüdyo "Odak noktası günlük ofis hayatından uzakta ve çevreleyen ortamla bütünleşen bir inziva yeri tasarlamaktı. Böylece çalışanların zihinlerini boşaltmalarına ve inovasyonu teşvik etmelerine izin veriyor." dedi. 

Sürdürülebilir tasarım San Francisco'lu peyzaj firması Surface Design tarafından bir ana plan ve site planından oluşturuldu. Kampüs ofis binalarından sahile ve halka açık bir parka uzanan bir dizi "basamaklı plato" içerir. Platolar kayalardan yapılmış uzun, eğimli duvarlarla kaplıdır. Adrin Darling Designs'ın inziva yerinin tasarımını büyük ölçüde etkileyen bir faktördür.

Stüdyo "Prow bu peyzaj duvarlarının bir uzantısı olarak manzaraya ayrı bir şekilde entegre edilmiştir." dedi. Tek katlı olan yapı köşeli kat planına sahiptir ve  eğimli arazi içerisine yer alıyor. Duvarlar ahşap, cam ve taştan yapılmış. Sürdürülebilir mimari yapının tepesi güneydeki sahilden bakıldığında bir kanada veya pruvaya benzeyen uzun, bitki örtüsü bir çatı ile kaplıdır. Kuzeyden bakıldığında çimenli manzaraya karışıyor gibi görünüyor.

Ekip "İnziva yeri dikilen yer düzlemini yansıtan, ancak bir ucundan kaldırılan bir çatı ile göz önünde gizlidir." dedi. Mimarlara göre yapının alçak profili, uzaktaki Elliott Körfezi ve Rainier Dağı'nın manzarasının korunmasına yardımcı oldu. Yapının 'vektör şekli' hareketi ifade eder ve kampüs her türden tekneden arabalara, bisikletlere ve scooterlara kadar çeşitli ulaşım araçlarıyla çevrilidir. Ayrıca uçaklar Seattle'ın ana havaalanına yaklaşırken veya buradan kalkarken genellikle tepeden görülür.

Ekip "Sürdürülebilir mimari örneklerden Prow'un kanat formu, Expedia Group'un hava yolculuğuyla başlayan ve seyahat alanında insanlara yardım etme misyonunu simgeliyor. Bu nedenle çatı düzlemi, küresel seyahat ve maceranın soyut bir simgesi haline gelir." dedi. 

Sürdürülebilir mimari yapının içinde bir toplantı odası ve çeşitli destek alanları bulunuyor. Dışarıda verandanın 15 metre yukarısında uzanan çatıyla kaplı bir teras var. Sürdürülebilir yapının ofis binalarına bakan kuzey girişi, "sıradan ve sofistike arasındaki sınırı temsil eden" bir taş duvarın içine yerleştirilmiş iki siyah portalla işaretlenmiştir. İçeri girdikten sonra, güney ve batıdaki camlı duvarlardan suyun ilham verici manzaraları görülüyor. Diğer duvarlar ise katı formdadır.

Toplantı odası üç farklı alana ayrılmış. Bir tanesinde George Nakashima Woodworkers imzalı 20 kişilik büyük bir masa var. Diğer alanlarda biri şöminenin etrafında yer alan rahat oturma alanları var. Ekip doğa ve Kuzeybatı Pasifik ile bağlantıyı vurgulamak için kaba biçilmiş sedir ve Douglas göknarı gibi doğal malzemelerin kullanımına öncelik verdi. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerin kullanımına ayrıca dikkat edilmiş. Ekip "Genel amaç zihni ve bedeni sakinleştiren ve ilham verici bir düşünce katalizörü görevi gören duygusal bir sığınak yaratmaktı." dedi. 

Aidlin Darling Design'ın diğer projeleri arasında Kaliforniya'nın Palmiye Çölü'nde kayalar ve pinyon ağaçları arasında yer alan ücra bir ev ve çinko, sedir ve sıva ile kaplanmış birbirine kenetlenmiş hacimlerden oluşan Silikon Vadisi'nde bir aile konutu yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)