EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Anatolium Marmara Alışveriş Merkezi BREEAM Sertifikası Sahibi Oldu.

İstanbul’un hızla gelişen merkezi Kartal’da konumlanan Anatolium Marmara, enerji kullanımına, sürdürülebilir yaşam kaynaklarına ve ekosisteme gösterdiği özen doğrultusunda, ‘Yeni Bina’ kategorisinde BREEAM’ sertifikası almaya hak kazandı.

İstanbul Kartal’daki Anatolium Marmara Alışveriş Merkezi, bünyesinde bulunan Türkiye’deki 7’nci, İstanbul’daki 3. IKEA mağazasıyla birlikte BREEAM sertifikası sahibi oldu.

Binaların sürdürülebilirliğini ve çevresel performansını derecelendiren ve belgelendiren dünyanın ilk değerlendirme sistemi BREEAM’i, ‘Yeni Bina’ kategorisinde ‘Çok iyi’ seviyesinde almaya hak kazanan Anatolium Marmara, böylece enerji kullanımına, sürdürülebilir yaşam kaynaklarına, inovasyona ve ekosisteme gösterdiği özeni kanıtlamış oldu.

Sağlıklı ve konforlu ortam…

Tasarım sürecinin başından itibaren ‘yeşil bina danışmanı’ Altensis firmasının ve konusunda uzman danışmanların gözetiminde, BREEAM hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapılan ve inşaat süreci boyunca takibi titizlikle gerçekleştirilen Anatolium Marmara projesinde, çevre ve insan sağlığını korumaya yönelik birçok unsur yer alıyor. Bir şehir merkezi projesi olmasına rağmen açık alanların maksimum şekilde fonksiyonlara dahil edilmesiyle, nefes alan yaşam alanlarıoluşturmak hedeflendi. Bina, enerji verimliliği, su verimliliği gibi konulara önem vererek, işletme giderlerini en aza indiriyor ve kiracılara maddi anlamda fayda sağlıyor. Aynı zamanda tasarım ve inşaat sürecinde dikkat edilen uygulamalar ve malzeme seçimleriyle de bina kullanıcıları için sağlıklı vekonforlu bir ortam sunuluyor.

Enerji tüketimini ve karbondioksit (CO2) emisyonunu azaltmak için verimlilik sınıfı uluslararası standartların üzerinde mekanik sistemler tercih edilen binada, kullanılan tüm aydınlatma armatürleri optimum aydınlık seviyesini, minimum enerji tüketimi sağlayacak ve parlamayı önleyecek şekilde seçildi.

Anatolium Marmara’nın Dikkat Çeken Yeşil Özellikleri

•Tasarruf oranı yüksek su armatürleri

•Yağmur suyu ve gri su toplama sistemi

•Verimli aydınlatma sistemleri

•Verimli HVAC Sistemleri

•Aktivitelere ve toplu taşımaya yakınlık

•Atık çıkışının yönetilmesi

•Isı kayıplarını en aza indiren özel yalıtımlı cephe sistemleri


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)