ARCity Office Elektrik Santralini Shajing Taşra Binası'na Dönüştürüyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimari stüdyo ARCity Office, eski bir elektrik santralinin beton kabuğunu Çin'in Shenzhen kentinde bir toplum merkezine dönüştürmek için siyah çelik ve cam kullandı. Dezeen Ödülleri 2022 Kamu Binaları kategorisinde finalist olan Shajing Village Hall, bölgenin çoğu ihmal edilmiş ve kullanımı azaltılmış geleneksel salonlarını yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor.

Shajing Village Hall

ARCity Office, "Yenilenmiş bina gençlerin buraya akın ettiği ve aslan dansı, mantis boksu ve Kanton operası gibi geleneksel yerel kültürlerin yavaş yavaş yeniden canlandırıldığı zayıflamış eski bir taşraya odaklanıyor." dedi. “Bir bakıma sadece eski fabrikaları yeniden kullanılabilir hale getirmek için değil, aynı zamanda toplumun manevi dünyasını modern şehrin yıkıntıları üzerine yeniden inşa etmek, "maddi olanı" bir "manevi olana" dönüştürmek zorundayız." diye ekledi.

Shajing Village Hall

Eski liman dizel elektrik santrali 1980'lerde inşa edildi ve yenilenmesi, peyzaj stüdyosu e-Landscript tarafından yönetilen daha geniş bir ana planın parçasıdır. "Harabenin tüm güzelliğini ortaya çıkarmak" için ARCity Office, elektrik santralinin beton kalıntılarını ortaya çıkardı ve yapısal kabuğunu geleneksel salonlarında bulunan bir alan yaratmak için kullandı.

Stüdyo, "Tipik bir geleneksel Guangdong salonu yedi mekansal unsurdan oluşur; gölge duvar, kapı evi, ön avlu, ana top, arka bahçe, oda ve sundurma. Geleneksel atalara ait salonun mekansal yapısını yenilikçi bir şekilde santrale aktardık.” dedi. 

Shajing Village Hall

Sürdürülebilir mimari Shajing Taşra Binası'nın önünde gölge duvar görevi gören büyük, delikli bir metal ekran var. Bu, girişleri engellemek için kullanılan geleneksel Çin mimarisinin bir özelliğidir. İç kısımda, Çin bahçelerinde yaygın olarak bulunan ay kapılarını anımsatan dairesel bir oyuk var. Eski fabrikanın merkezinde, inşaat alanının çoğunu kaplayan üç katlı bir merkezi salon var. Güney tarafı, kırsal alana bakarken dışarıdan bir bakış sunan bir cam duvarla çevrilidir.

Ana salonun her iki ucundaki iki "harabe bahçesi", yeni çelik yapılarla güçlendirilmiş ve yerinde kurtarılmış tuğla ve taşlardan yapılmış. Ana salon gabyon duvarlarla tamamlanmış, beton çerçeveli açık alanları işgal ediyor. ARCity Office, bir '3D gezinti yolu' oluşturmak için binanın çevresine bir dizi çıkıntılı hacim ve merdiven ekledi. Bunlar, iki kat balkonun aşağıdaki performansların manzarasını sunduğu merkezi salona çıkar.

Shajing Village Hall

Sığ bir su havuzu, Shajing Taşra Binası'nı, kenarındaki döşeli terastan uzakta, açık hava etkinliklerine izin vererek çevreler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)