Bambudan Yapılmış Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Serra House: Kırsal Bir Mekan İçin Modern Bir Konut 

Bambudan Yapılmış Bir Konut

Brezilyalı stüdyo Vazio S/A doğal çevreden faydalanan modern mimarinin bir örneği olan Serra House'u tamamlamak üzere Serra da Moeda'nın kırsal peyzajını ele alıyor. Sürdürülebilir mimari proje köklerini Brezilya'nın orta kesimlerindeki Minas Gerais eyaletinde bulunan bölgenin tarihi ve arazinin bol doğal ve yenilenebilir kaynaklarıyla olan derin bağında buluyor. Eşsiz, dokusal bir gölgeleme unsuru olarak işlev gören düzensiz bambu perdelerden meydana gelen cephesiyle hemen tanınıyor. Sonuç kırsal bir ailenin mirasının ve onu kuşatan manzaranın bir kutlaması.

Sürdürülebilir ve Yerel Kaynaklı Bambu

Bambudan Yapılmış Bir Konut

Vazio S/A'nın sürdürülebilir mimari 'Serra House'unun ayırt edici niteliği, doğrudan güneş ışığından etkilenmeyen güney cephesi dışında tüm yapıyı saran dokuma bambu perde. Doğu ve batıya bakan pencereler, bölgede bol miktarda bulunan doğal bir unsur olan bambunun kafes örgüsüyle gölgeleniyor. Uzun ömürlülük ve esneklik elde etmek için bambu, boraks ve borik asit banyosuna batırılarak sahada ön işlemden geçirildi. Bu çevreye duyarlı muhafaza yöntemi, böcek ilacı, mantar ilacı ve yangın geciktirici olarak işlev gördüğü için çok çeşitli yararlar sağlıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Bambudan Yapılmış Bir Konut

Bambu kullanımı çevresel bakımdan sürdürülebilir bir tercih. Bambu yalnızca üç yıl içinde olgunlaşır ve çıkarılması esnasında doğal ortamına hiçbir hasar vermez. Bu çok yönlü malzeme Brezilya'nın iç peyzajında sıkça kullanılmakta ve genellikle korkuluk, çit ve tavanlarda kullanılıyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden Serra House'da benimsenmesi sürdürülebilirliği savunmakta ve uygun işlemlerle ulaşılabilecek ekonomik faydaların ve sağlamlığın altının çizer.

Vazio S/A'dan Konut İçi

Bambudan Yapılmış Bir Konut

Vazio S/A tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari Serra House, doğal çevreyi ve sakinlerinin gereksinimlerini özenle entegre eder. Bir teras pastoral kuzey vadisinin geniş manzaralarına doğru uzanıyor. Cepheyi kaplayan bambu perde, büyüleyici manzarayı kucaklayacak ya da iç alanları yoğun öğleden sonra güneşinden koruyacak biçimde ayarlanabiliyor. Binanın döşemesi tuğla ve prekast unsurlar kullanılarak inşa edilmiş ve termo akustik sandviç trapez çatı kiremidi ile kaplanmış. Önceden monte edilmiş pencereler için okaliptüs tercih edilirken, kapıların yapımında MDF kullanılmış.

Bambudan Yapılmış Bir Konut

Sürdürülebilir mimari bina ortak bir gayretin sonucu olarak ortaya çıkmış. Kırk senesini Belo Horizonte'de aşçı olarak çalışarak geçiren emekli sahibi, eski işverenlerinden bağış olarak inşaat kaynaklarını almış ve yerel inşaatçılar projeyi hayata geçirmek için bir araya gelmiş. İki yatak odası, bir yaşam alanı, servis alanı, odun sobası, teras ve 110 m2'lik sade bir alana sahip olan Serra House topluluk ruhunun, mirasın korunmasının ve sürdürülebilir tasarımın bir simgesi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)