Barselona'nın Denizdeki Muhteşem Gezinti Yolu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
External Reference Barselona sahilinde bir mimari ve kentsel planlama projesi oluşturarak, şehir ve deniz üzerinde bir izleme platformu görevi gören, Akdeniz'e bakan yeni bir balkon yarattı. Escaleras y Mirador Vela, mimar Carmelo Zappulla tarafından yönetiliyor. Passeig del Mare Nostrum ile Placa de la Rosa dels Vents'i birbirine bağlar. Bu yürünebilir mimari cephe, plaja 9,3 metre yükselen bir merdiven ve yükseltilmiş bir geçitten oluşur. 

External Reference'ın kentsel planlama müdahalesi, W Otel çevresindeki halkın erişimini geliştirmeyi amaçlar. Platform denizin gelgitlerini bölgeyi eğlence amaçlı ziyaret eden insanlarla buluşturarak, insanların yükselen gelgitler üzerinden şehri ve denizi rahatça görebilecekleri bir alan yaratıyor.

Escaleras y Mirador Vela

Platformun tasarımı, küçük Akdeniz su rezervuarlarında gelişen tuz kristallerinin biçiminden ilham aldı. Escaleras y Mirador Vela mevcut deniz duvarı ile gezinti yoluna açılan yeni cephe arasında heykelsi bir form olarak geliştirildi ve halkı mekanı yeni bir şekilde deneyimlemeye davet etti.

Escaleras y Mirador Vela

Gezinti yeri prefabrik betondan yapılmış. Deniz kıyısını hedefleyen cephe, az bakım gerektiren bitki örtüsü ve bir aydınlatma sistemi içeren üçgen beton biyo reseptif panellerle kaplanmış. Bu arada paneller, tatlı allysum ve buz bitkisi adı verilen iki çeşit mor çiçek de dahil olmak üzere yerli bitkilerin yüzey büyümesini teşvik edecek şekilde tasarlanmış parametrik stratejiler kullanılarak optimize edildi. Bir fiber optik aydınlatma sistemi yüzeyin gün batımında titreşiyor gibi görünmesini sağlar.

Escaleras y Mirador Vela

Carmelo Zappulla "Şehir için eşsiz bir yer ve sadece denizin ufkuna bakmayı takdir edemeyeceğiniz, aynı zamanda projenin büyük kahramanı Barselona'nın yeni bakış açılarını da keşfedebileceğiniz bir alan tasarladık. Yolun şimdiye kadar birbirine bitişik olmasına rağmen ayrı aktiviteleri olan meydan ve gezinti yolu arasındaki dinamikleri dönüştüren bir katalizör görevi göreceğine inanıyoruz. Onlar artık Escaleras y Mirador Vela'dan geçen bir keşifler ve deneyimler zincirinin diyalojik parçalarıdır." dedi. 

Escaleras y Mirador Vela

Gezinti yeri 48.45 m'lik gezinti yolunun uzunluğu boyunca 8.5 m'lik bir yükseklik farkını köprüleyen 48 basamaktan oluşuyor. Halkın deniz kenarında bir gün veya gecenin tadını çıkarması için bolca alana sahip güzel bir geçit oluşturur.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)