EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Beyrut İçin Yeni Bir Modüler ve Kamusal Enstalasyon

4 Ağustos 2020 tarihinde Beyrut’ta meydana gelen yıkıcı patlamanın ardından Studio Etienne Bastormagi, Hatch Architects and Planners'dan Nada Borgi ve Sandra Richani ile birlikte Lübnan'ın Beyrut kentindeki tarihi Sursock Müzesi için modüler bir kamu enstalasyonu tasarladı. Patlamadan etkilenen Beyrut şu anda tadilattan geçiyor. "Diving Board" başlıklı enstalasyon, yapının kapılı meydanını açarak müze ile ziyaretçiler arasında yeni bir bağ oluşturuyor. Bu şekilde enstalasyon, kültürel açıdan zengin bölgede yeni ve değiştirilebilir bir kamusal alan yaratıyor.

Kamusal Alan Enstalasyonu

Müze Kimliğine Tezat Olan Enstalasyon Kullanıcıları Çekiyor

Diving Board enstasyonu, aslında bir araya getirildiğinde yükseltilmiş bir platform haline gelen yumuşak, yeniden düzenlenebilir köpük parçalardan oluşan 400 m2'lik bir müdahaledir. Enstalasyon, yoldan geçenleri şehrin hareketli sokaklarını terk etmeye ve sakin plazaya girmeye davet ederek, müzenin tarihi mimari kimliğiyle tezat oluşturan daha kapsayıcı ve etkileşimli bir yere adım atıyor.

Enstalasyon Örnekleri
Enstalasyon Tasarımı

Nicolas Ibrahim Sursock Müzesi

Nicolas Ibrahim Sursock Müzesi, Lübnanlı sanat koleksiyoncusu Nicolas Sursock'un 1912'de inşa edilen eski konutunda yer almaktadır. Doğu-Beyrut villasında bulunan bu müze, Lübnan'da bulunan tipik Venedik ve Osmanlı unsurlarını bütünleştirir. Sursock'un konuklarını karşıladığı Salon Arabe, duvarları ve tavanı oluşturan Şam'dan ithal el oyması ahşap işleri ve konağın orijinal çinilerinden bazıları gibi odaların çoğunu kapsar. 1999 yılında yapı, Eski Eserler Genel Müdürlüğü tarafından A sınıfı tarihi bina olarak sınıflandırılmıştır. Mevcut işlevine gelince, Sursock modern ve çağdaş sanat müzesi ilk olarak 1961'de açıldı ve bugüne kadar işlevini sürdürüyor.

Müze ve Enstalasyon Örnekleri
Müze ve Enstalasyon Sergisi

Yerleştirme, müze için eski bir küratör olan Zeina Aridi ve ekibi tarafından tasarlandı. Müze, yenileme çalışmaları tamamlanana kadar geçici olarak kapalıdır. Limandan yaklaşık 800 metre uzakta olduğu için mimari, sergilenen birçok sanat eseriyle birlikte patlama sırasında ciddi şekilde hasar gördü. İsviçre merkezli Uluslararası Çatışma Alanlarında Mirasın Korunması İttifakı'ndan (ALIPH) bir hibe ve UNESCO aracılığıyla bir milyon avroluk İtalyan hükümet hibesi, yeniden yapılanmanın bir kısmını finanse etmek için güvence altına alındı. Fransız kültür bakanlığı da vitray çalışması için 500.000 euro hibe sağladı ve Paris'teki Centre Pompidou restorasyonu üstlendi. Patlamada hasar gören müze koleksiyonundaki 57 eserden biri olan Hollandalı-Fransız ressam Kees van Dongen'in Nicolas Sursock'un yırtık portresini barındırıyor.

Enstalasyon Örnekleri
Studio Etienne
Interactive Public Installation

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)