EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

BREEAM Sertifikalı Konut Projesi ‘Doğa’ İsmini Kazandı


Nüfusu yoğun yerlerde inşaat yaparken hem yapının işlevine hem de görüntüsüne odaklanılması gerekir. Biraz yaratıcılık kullanarak, yeşil tasarım ile gezegenimizi koruyabiliriz ve insanların ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Adoras Atelier Mimari ile birlikte yapılan Kronos Evleri bunu planlıyor. Konut projesi yakın bir zamanda “Doğa” ismini kazandı ve İspanya’nın Alicante şehrinde Playa de San Juan kumlarının üzerinde bulunuyor.

Doğa’nın tasarımı dikey bir yapı olarak tasarlandı. Kent için çok işlevli olan bu proje hem kişisel alanlar hem de insanların toplanabileceği dış alanlardan oluşuyor. Yapı, bazı tasarım özellikleri ile verimliliği arttırıyor ve aynı zamanda geleneksel kıyı mimarisi tasarım özelliklerini kullanıyor.

Adoras Atelier Mimari’den Jesús Gallego, sahilden ilham alarak materyallerini çok dikkatli bir şekilde seçtiğini belirtiyor. Gallego “Seramik, mozaik ve alüminyum gibi yerel materyalleri inovatif şekillerde kullanarak çevreye saygı duyarken yeni trendler oluşturuyoruz” diye belirtiyor.

Projede bulunan 111 daire, etrafları Akdeniz bitkileri ile kaplanmış üç binaya ayrıldı. Ayrıca havuz, spa, bahçe, oyun alanı, tenis sahası ve hamaklar gibi ortak alanlar da bulunuyor.

Binaların cephesi ise enerji tasarrufu ve orada yaşayanlar için konfor sağlayan özelliklere sahip. Dikey levhalar, seramik çubuklar, beyaz alüminyum ve camdan oluşan cephe, gün ışığını, rüzgarı, ısıyı ve enerji kullanımını kontrol ediyor. Kullanılan hava termodinamik sistemleri ve marangozluk teknikleri ile doğal ışık ve ısı kontrolu sağlanarak enerji kullanımı azaltılıyor. Binalarda düşük enerji kullanımlı asansörler kullanılıyor.

‘Doğa’ projesi, OPAL (Londra Üstün Yapı Ödülleri) tarafından 2020 Alçak Bina Tasarımı ödülünü kazandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)