EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bu Yeşil Binada Yaşayın, Çalışın ve Alışveriş Yapın

Fransa'nın Lille şehrinde bulunan Porte de Valenciennes semtindeki Partenord Habitat arazisi, çevre kirliliğine yol açan işe gidiş geliş fikrini ortadan kaldırıyor. Bu tasarımda, ofis alanı, konut ve perakende alanlarının tümü tek bir alana entegre edilmiş.

Binanın üç bölümü entegre bir tasarımda birlikte çalışıyor. Ofislerin, genel merkezlerin ve konutların hepsi aynı temeli paylaşıyor. Muhafaza bölümü 50 ünite içeriyor ve yedi farklı ofis alanı var. Genel merkezin her iki tarafında da beş adet perakende satış birimi bulunuyor. Nord Daire Kamu Konut Bürosu Partenord Habitat'ın genel merkezi, alanın ana unsurlarından birisi. Bu, alanın köşesinde yer alıyor. Ayrıca konut, ofis ve perakende alanları için 232 yeraltı otoparkına sahip bir otopark da mevcut.

Bina, birçok farklı mimari özelliğe sahip. Terakota kaplama dış cephe için kullanılmış. Aynı zamanda binanın üç tarafı da yansıtmalı camla kaplı, bu kaplama aynaya benzer bir parlaklık oluşturuyor.

Yapı çevre dostu kararlar üzerinden kurgulanmış. Atık su geri kazanılacak ve saklanacak, güneş panelleri tasarıma entegre edilmiş ve dijital radyatörler elektrik tüketimini optimize etmeye yönelik bir ortam oluşturulmasına yardımcı oluyor. Genel merkezden ısı geri kazanımı, muhafaza üniteleri için gereken kış ısıtmasının %80'ini sağlıyor.

Ayrıca zemin katında zemine yerleştirilmiş bir bahçe bulunuyor. Bu alanda destek tesisleri, bir avlu, bir baskı mağazası ve bir bisiklet kulübesi de bulunuyor. Üç yükseklikteki avlu, kavşakların tam köşesinde, genel merkezin girişinde yer alan bir köşede.

Dokuzuncu kattaki terasta ortak sebze bahçesi var. Bu alan, rüzgardan korunacak şekilde tasarımın merkezine bakıyor ve ortak alandan erişim mümkün. Sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişiler için rampa erişimi de mevcut. Kattaki terasta güneş panelleri bulunuyor.

Coldefy'deki ekip tarafından yaratılan bu yenilikçi tasarım, Partenord Habitat'ın yeni genel merkezi için 2017 yarışmasını kazandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)