Depreme Dayanıklı Bir Duvar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Depreme Dayanıklı Bir Çözüm

Depreme Dayanıklı Bir Duvar

Japon mühendisler depreme dayanıklı 'CLT kareli blok duvar' geliştirdi. Japonya merkezli Kozo Keikaku Kunkyusho firmasındaki mühendislerden oluşan bir ekip, depreme dayanıklı bir "CLT kareli blok duvar" geliştirdi. Sistem basitçe kareli bir desende düzenlenmiş çapraz lamine ahşap paneller, çelik plakalar ve kayma pimlerinden oluşur. Tasarım sismik bütünlüğü, gün ışığını, pasif havalandırmayı ve biçimli tasarımı hesaba katar.

Kengo Kuma & Associates şu anda Himawari Anaokulu'nu veya ‘çocuk bahçesi'ni tasarlıyor.’ Mimarlar, Kozo Keikaku Kunkyusho ile bir araya gelecek ve bu depreme dayanıklı çözümü kullanacak. 

Kareli Bir CLT Duvar

Depreme Dayanıklı Bir Duvar

Depreme dayanıklı CLT kareli blok duvar kullanılarak Kozo Keikaku Kenkyusho aydınlatma ve havalandırmanın sabitlenmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Bunlar duvar yapısının panel konstrüksiyonu ile ilgili sorunlardı ve amaç, tasarım ve işlenebilirlik açısından iyi düşünülmüş bir CLT binası gerçekleştirmekti. Ekip, modüler yapı stratejisiyle birlikte çelik ve betonarme yapılar da dahil olmak üzere diğer yapılar için sismik bir unsur olarak uygulamasını daha da geliştirmeyi umuyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)