Depreme Dayanıklı Torre Reforma Gökdeleni 2.500 Yıl Dayanacak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Arup, Torre Reforma'nın şehrin en yüksek ikinci binası olarak yükselen göz alıcı üçgen formunu tasarlamak için L. Benjamin Romano Arquitects (LBRA) ile iş birliği yaptı. Camlı cepheyi destekleyen önceden gerilmiş çift V askılarla çarpıcı görünüm elde edildi. 70 santimetrelik artışlarla dökülen beton çizgiler ve renk farklılıkları gösterir.

Depreme Dayanıklı Torre Reforma

Depreme dayanıklı Torre Reforma'nın muhteşem panoramik manzaralarından en iyi şekilde yararlanmak için mimarlar, yükselen tavan yüksekliklerine sahip sütunsuz bir iç mekan yarattı. Çıkış merdivenleri ve 35 asansör ile depreme dayanıklı Torre Reforma, Latin Amerika'da en çok asansörün bulunduğu binadır ve üçgen planın köşesinde veya doruğunda yer alır. Bir basın açıklamasında "Depreme dayanıkı Torre Reforma üçgen planlı olduğu için - binanın deprem kuvvetlerinde -  bile yanal yüklere ve rüzgara maruz kaldığında bükülme eğilimi var. Arup yapının aşırı sismik koşullar altında performansını belirlemek için kapsamlı bir zaman - tarih analizi uyguladı ve yüksek binalar için hem yerel olarak uygun hem de uluslararası en iyi uygulama tasarımlarıyla tutarlı bir çözüm tasarladı." dedi.

Depreme Dayanıklı Torre Reforma

Depreme dayanıklı binalardan Torre Reforma'nın LEED Platinum Core ve Shell sertifikası alması bekleniyor. Binada yağmur suyu toplamanın yanı sıra gri su ve karasu geri dönüşüm sistemleri bulunur. Otomatik ve pasif havalandırma iç mekan sıcaklıklarını düzenlerken, beton duvarlar iç mekanı istenmeyen güneş ısısından korur.

Depreme Dayanıklı Torre Reforma

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)