Sürdürülebilir Bir Yüksek Kule Torre Plaza Europa 34

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
GCA Architects, Barselona'nın metropol bölgesinde hızla gelişen bir iş alanında sürdürülebilir mimari projelerden Torre Plaza Europa 34'ün inşaatını bitirdi. Cam hacim 21.000 m2 yüzey alanı ve yer üstünde 21 kat yüksekliğiyle, hacimsel bir hareketlilik sağlayan dört küpe ve insanların dış alanla ve kent manzarasıyla ilişki kurmasını mümkün kılan bir dizi terasa bölünerek yüksek yapılarla bağlantılı kalıplara karşı çıkıyor. 

Torre Plaza Europa 34

Terasları saran cepheler, yatay metalik şeritlerle birlikte hacimlerin dengesini öne çıkaran daha koyu renkli camlar sayesinde ana cepheyle zıtlık oluşturur. Arka cephe, dikey bağlantı çekirdeğini ve ortak servisleri barındıran ince bir alüminyum hacim. Camlı bölgeye denk gelen mekan tümüyle açık planlı ve şeffaf. Her iki cephe tipolojisi genel tasarıma devamlılık katan dikey alüminyum çıtaların düzenlenmesiyle bütünleştirilmiş. 

Torre Plaza Europa 34

Sürdürülebilir mimari Torre Plaza Europa 34 proje süresince düşük tüketimli ve düşük bakım gerektiren teknolojilerin kullanımına öncelik vermiş ve sonuçta LEED Gold sertifikası almış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Torre Plaza Europa 34

Colonial ve Inmo'ya ait olan yapı aynı zamanda Plaza Europa'nın şehir planındaki son ofis kulesi olma niteliği taşıyor. Albert Viaplana tarafından 2007-2008 yılları arasında tasarlanan Plaza Europa, El Prat Havaalanı ile Barselona Havaalanı arasında konumlanmış. Bu yemyeşil, karma kullanımlı konsept, kurulduğu günden bu yana Barselona metropol bölgesinin en hızlı büyüyen iş bölgelerinden biri ve kente açılan gerçek bir kapı haline geldi. 

Torre Plaza Europa 34

Sürdürülebilir mimari örneklerden Torre Plaza Europa 34 GCA Architects tarafından 2014 yılında Rafael Moneo ve Lucho Marcial ile birlikte tasarlanan kompleksin bir diğer kulesi Torre Puig ile  düzensel diyaloğu sayesinde bağlantı kurar. GCA Architects'in mimarı ve ortağı Josep Riu'ya göre, "Her iki kule de dönen bir hareketle hareketlilik kazanıyor. Spiral şeritli Torre Puig ve Torre Plaza Europa 34'e hareket ve hafiflik kazandıran hacimlerin yer değiştirmesidir."

Torre Plaza Europa 34

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)