Dubai'nin Dikey Orman Kuleleri Tanıtıldı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Stefano Boeri Architetti, Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen COP27'de Dikey Orman Kuleleri için yeni tasarımın açılışını yaptı. Prototip, Birleşik Arap Emirlikleri'nin en kalabalık şehri ve 2023'te COP28'in bir sonraki ev sahibi olan Dubai'de olacak.

İddialı proje, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) için ilk Dikey Orman prototipini temsil edecek. Boeri Architetti'nin Milano'daki Bosco Verticale, Çin'deki EasyHome Huanggang ve ilk Hollanda Dikey Orman prototipi de dahil olmak üzere yeşilliklerle kaplı yapıların listesindeki sonuncu projesidir.

Impact One tarafından yaptırılan bu mega sürdürülebilir mimari proje, MENA bölgesinin kurak ikliminde su sistemi yönetimini güçlendirmeyi ve gelecekteki bina ve kentsel gelişim için bir model oluşturmayı hedefliyor. Bu nedenle Dubai'nin ilk dikey orman prototipi, yeniden kullanım ve rasyonel enerji tüketimi ilkelerine göre çalışacak. 

190 ve 150 metrelik iki gökdelen, seralar ve hidroponik bahçelerle desteklenen, 2.640 ağaç ve 27.600 çalı içeren yeşil teraslarla kaplanacak.

Sürdürülebilir yönler arasında kentsel ormancılığın entegre edilmesi, partikül maddenin emilmesi, mikro iklimin düzenlenmesi ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin optimize edilmesi yer alıyor. 

Fotovoltaik yüzeyler suyu arındırma sistemine güç sağlar ve gri su geri kazanımına ek olarak binanın su döngüsünü besler. Projede sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. Ayrıca paneller, hidrojen pil sisteminde depolanan 5.100 kWh temiz enerji üreterek binaların şebekeye dayalı elektrik tüketimini azaltacak.

V şeklindeki figür 2050 yılına kadar net sıfır olmayı hedefleyen Dubai'nin büyüyen silüetini şekillendirecek. Birleşik Arap Emirlikleri, URB'nin Yeni Teknoloji Bölgesi ve OMA'nın Akademik Şehri gibi yeşil prototipler üzerinde bir dizi tanınmış şirketle zaten çalışıyor. Bu tanınmış şirketler bölgede gıda mevcudiyeti, enerji üretimi, su hasadı ve sıfır atık yönetimi ile ilgili zorluklara çözümler sunuyor. 

Dikey orman kuleleri prototipi, Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde 18 Kasım'a kadar sürecek olan COP27 iklim konferansında tanıtılan birkaç iddialı projeden biridir. Ayrıca Skidmore, Owings & Merrill (SOM), 2021 için önerilen bir yükseltmede Urban Sequoia NOW'u da tanıttı. Kule, atmosferik yaşam döngüsünden karbonu yakalayacak ve binanın normal kullanım ömrünü 60 yıl uzatacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)