Dünyanın En Büyük Sürdürülebilir Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Uluslararası bir tasarım yarışmasının ardından Hintli mimarlık firması Morphogenesis tarafından tasarlanan Hindistan'ın Surat kentindeki sürdürülebilir mimari Surat Diamond Bourse, 660.000 m2'lik taban alanıyla dünyanın en büyük ofis binası olma özelliğine sahip bir elmas ticaret merkezi. 35 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen 15 katlı kompleks, kule katları arasındaki bağlantıyı sağlayan merkezi bir 'omurga'dan yayılan ve bu omurga ile birbirine bağlanan dokuz dikdörtgen yapıdan oluşuyor.

Genel tasarım konsepti, mimarın Hindistan elmas ticaretinin işleyişine ilişkin araştırmasından esinlenerek, tüccarlar için gündelik buluşma yerleri olarak hizmet verebilecek, oturma yerleri ve su özellikleriyle tamamlanmış 1,5 dönümlük dokuz avlu ile sonuçlanmış. 'Geleneksel bir çarşıya' benzetilen peyzaj alanları, ofis dışındaki birçok gayri resmi işlemden etkilenmiş.

Dünyanın En Büyük Sürdürülebilir Ofis Binası

Merkez eksen boyunca ve sahadaki hakim rüzgarlarla aynı hizada olan Kuzey-Güney yönelimli kuleler, elmas ticareti ve satışı işlevini barındıran, parlamayan, gün ışığı alan ofisler sağlıyor.

İçeride mermer zeminler ve elmas kesmek ve parlatmak için küçük atölyeler olarak ikiye katlanabilen 4.700 ofis alanını birbirine bağlayan ışık dolu atriyumlar bulunur. Saniyede üç metre hıza sahip 131 asansör ve konferans salonları, çok amaçlı salonlar, restoranlar, bankalar ve perakende mağazaları da dahil olmak üzere çok çeşitli olanaklar bulunur. Ayrıca ulusal bir elmas araştırma enstitüsü, uluslararası bir kongre merkezi, uluslararası eğitim tesisleri ve beş yıldızlı bir otel ile bir gümrük binası da bulunur.

Dünyanın En Büyük Sürdürülebilir Ofis Binası

Sürdürülebilir mimari örneklerden yapı formu, kendi kendini gölgeleme potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı ve böylece mekanik soğutmaya olan bağımlılığı azaltmayı amaçlar. Merkezi omurganın genişlemiş şekli, hakim rüzgarları yapı boyunca yönlendirecek şekilde tasarlanırken, radyant soğutma sistemi iç mekan sıcaklıklarını düşürmek için soğutulmuş suyu katların altında dolaştırıyor. Bireysel ofislerde geleneksel klima kullanılırken, binanın yaklaşık yarısında doğal havalandırma kullanılıyor ve ortak alanlar güneş enerjisiyle besleniyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.

Dünyanın En Büyük Sürdürülebilir Ofis Binası

Yüksek yoğunluklu ticari mimari ile iklime duyarlı verimli bir tasarımın entegre edilmesine örnek teşkil eden sürdürülebilir mimari projelerden Surat Diamond Bourse, Indian Green Building Council'den Platinum derecesine sahip ön sertifikalı bir yeşil bina. 

Dünyanın En Büyük Sürdürülebilir Ofis Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)