Dünyanın En İnce Gökdeleni

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Son dış kaplama malzemeleri, SHoP Architects'in New York şehrindeki 111 West 57th Street'ine eklendi. Hem dünyanın en ince hem de Batı Yarımküre'deki en yüksek ikinci gökdeleni olan süper uzun bir gökdelendir. 435 metre yüksekliğindeki kule geçen hafta tamamlandı ve müteahhitler bina sakinlerinin taşınmaya hazır olduğunu duyurdu.

SHoP Architects tarafından tasarlanan ve Midtown Manhattan'daki Billionaire's Row'da bulunan kule, 2018'de çok yüksek bir yüksekliğe ulaştı ve 24:1 yükseklik-genişlik oranına sahiptir. Bu da onu dünyanın en ince gökdeleni yapıyor. Kule 2013 yılında açıldı ve ertesi yıl temel atıldı ancak mali kısıtlamalar nedeniyle inşaat 2017'de durdu. SHoP'a göre kule, dünyanın en yüksek dayanımlı betonu ile inşa edildi.

Kule her katta bir konut ve bitişikteki simgesel yapıdaki Steinway Binası'nda 14 olmak üzere toplam 60 daireye sahiptir. SHoP Architects'in Müdürü Gregg Pasquarelli "Ekibimizin New York şehri gökdelenleri hakkında sahip olduğu tüm önyargılı fikirler daha önce hiç mümkün olmayan bir şeyi yapma fırsatıyla değiştirildi. New Yorklular olarak silüetimize yeni bir simge eklemekten inanılmaz gurur duyuyoruz." dedi. 

Bina zirvesinde düz uca doğru incelir. Doğu ve batı cepheleri bronz vurgulu terakota karolarla kaplıyken, cam perde duvarları kuzeyde Central Park'a ve güneyde Aşağı Manhattan'a bakıyor. İç mekanlar Studio Sofield tarafından yapılmış.

Binada ayrıca 25 metrelik bir yüzme havuzunun yanı sıra özel yemek odası ve teraslı iki kat yüksekliğinde bir fitness merkezi gibi diğer lüks olanaklar da bulunuyor. Süper uzun gökdelenler, 300 ile 600 metre arasında değişen yükseklik olarak tanımlanır. SHoP'un New York City'deki diğeri The Brooklyn Tower, bu yılın başlarında tamamlandı. 

Şubat 2022'de şiddetli havanın şehri kasıp kavurmasının ardından her iki kuleden de buz düştüğüne dair haberler manşetlere taşındı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)