Duyusal Mekan Örgüleri: No.1986 Coffee & Restaurant

Le House tarafından tasarlanan No.1986 Coffee & Restaurant , kendine ait özgün hikayesiyle dikkat çekiyor.  Proje Kuzey Vietnam’da giyilen ‘Mo Qua’ fularından esinlenerek modern mimariyi eşsiz bir kombinasyonla bir araya getirmiştir. 

Doğal malzemelerden yapılan ön cephede, zeminden merdiven bloğu ile birbirine bağlanan geniş alanı bölen görsel bir kesişim dikkat çekmekte. 

Eski tuğla duvarlar ve modern mobilyaların bir arada olduğu iç mekânlarda ortak olan tek şey ise yeşilin varlığı… Farklı bir hikayeye sahip olan proje kuzey vietnam’lı kızların yaşam içerisindeki duygusal hallerini empati yaptıran mekan örgülerine sahip. Öyle ki restoran içine girildiğinde büyük bar köşeleri bulunmazken yine de insanların birbirleriyle karşılaşacağı sirkülasyonlar çizilmiş.

Merdiven boşluğu ile çevrili orta atrium kenarındaki katlarda bu atrium seyredilirken aynı zamanda bitkilerin de görülmesi mümkün, buradaki seyir noktaları bir çeşit gerekilikten ziyade deniz kenarında yürüyerek mevsimi ve doğayı dinleyen ruh haline de bir ortam yaratma isteğinden ortaya çıkmış. 

Mekânın tasarımcıları projede eski ile yeniyi bir araya getiren mimari ortaya koyarken aynı zamanda içine girilen mekânların romantizm gibi içsel duygulara olan etkilerinin de oldukça önemli olduğuna dikkat çekmiş.

Proje Künyesi:
Proje Adı: No.1986 Coffee & Restaurant 
Mimari & Tasarım: Le House
Bölge: Vietnam
Yıl: 2017
Fotoğraf: Hiroyuki OKI
Kaynak: arch2o, archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)