Ekolojik Tasarıma Bir Örnek: Vietnam Eco-Kid Anaokulu

LAVA (vizyoner mimari laboratuvarı), Vietnam'da merakı, aktiviteye dayalı öğrenmeyi ve doğa ile etkileşimi teşvik eden alanlar içeren yeni bir eko-anaokulunu tamamladı. Vinh'de, Hanoi'nin yakınında bulunan ve ecokid olarak adlandırılan anaokulu, köprüler oluşturan üç seviye üzerinde üç yarı dairesel binadan oluşur. Ecokid anaokulunun eğlenceli ve güvenli olan bir dizi birbirine bağlı iç ve dış mekân ile birlikte tasarlanmıştır.

Ecokid Anaokulu

Peyzaj İle Bütünleşen Anaokulu

Ecokid projesi için LAVA, binaları çevredeki kentsel peyzajın ölçeğiyle bağdaştırıyor. Kavisli şekiller, kapalı alanları farklı odaklanmış avluların her birine bağlarken bitişik gölün manzarasının en üst düzeye çıkarılmasına izin veriyor. Ana renklerle çerçevelenmiş çok sayıda dairesel oyuk pencereler, farklı yaş gruplarının ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde yükseklik ve boyutta kullanılıyor. Beyaz zemin üzerine konan renkli ve güçlü pencere çerçeveleri, burayı çocuklar için çekici bir mekân haline getiriyor.

Anaokulu Tasarımı
Anaokulu Cephe Tasarımı

Ecokid bina konfigürasyonu, aralarında bir orman bulunan üç avlu/oyun alanı oluşturarak alanı bir noktasından doğaya bağlar. Dış mekanlar için mimari konsept, feng shui'ye göre beş elementtir: Toprak kum havuzlarında ve toprak höyüklerinde görülür, Su ve ateş metal ile ahşap sayesinde temsil edilir. Açık ve kapalı oyun alanları, spor merkezi ve sağlıklı yaşam tarzını teşvik eden yüzme havuzu ile fiziksel gelişim de desteklenmektedir.

Anaokulu Cephe Tasarımı Örnekleri
Çocuk Oyun Alanı Örnekleri
Anaokulu Tasarımı Örnekleri
Anaokulu Sınıf Örnekleri

Ekolojik Tasarım

Chris bosse, yönetmen LAVA, “Tasarım dili olan organik şekiller, basit mimari çizgiler, ana renkler, yaşa göre kodlanmış farklı cepheler/pencereler, tamamen büyüme ile ilgilidir. Çocukça olmadan çocuk dostu olayı ifade ederler. Gelecek nesiller için olan bu eğitim projesi, şu zamana kadar süregelen eğitme ve öğrenme yollarımızı sorgulamamıza sebep oluyor. Önünde öğretmen, sıralarda çocukların dinlediği steril bir kutu yerine, çocukların bütünsel gelişimini desteklemek için keşfetme, merak, doğa ile etkileşim ve aktiviteye dayalı öğrenmenin teşvik edildiği bir öğrenme ortamı yarattık. Bu vizyon, doğaya ve dünyanın eğlenceli keşfine ilham veren yapısal geometrilerine dayalı bir tasarım dili aracılığıyla gerçekleştirilir.” diyor.

İlkokul Tasarım Örnekler
Okul Tasarımı Örnekleri
Sınıf Tasarımı Örnekleri
Okul Nasıl Tasarlanır?
Organik Tasarım Örnekleri
Danışma Tasarımı Örnekleri
School Design Example
Kindergarten Design Example
Çocuk Oyun Alanı Tasarımı
Ana Plan
Çocuk Oyun Alanı Örnekleri
Ekolojik Tasarım Örnekleri
Dış Mekân Aktiviteleri Diyagramı
Ekolojik Okul Tasarımı Örnekleri
Ekolojik Tasarım Nedir?
Ekolojik Tasarım Prensipleri
Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri
Mimari Diyagram Örnekleri
Rüzgar Sirkülasyonu Diyagramı
Mimari Kütle Oluşum Diyagramı Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)