Cephesi ve İç Avlusuyla Farkedilen Lidhja e Prizrenit Anaokulu

Studioarch4 tarafından tasarlanan “Lidhja e Prizrenit” anaokulu, Tiran Nehri yakınında, Kamez'deki Paskuqan'da yer almaktadır. Kasım 2019 depreminden sonra, mevcut yapı onarılamayacak durumdaydı, bu nedenle bölgede artan çocuk sayısını barındıracak yeni bir binaya ihtiyaç duyuldu. Yeni anaokulu 2-6 yaş arası 250 çocuğa hizmet veriyor. Bu projenin temel amacı, farklı etkinliklere kolayca uyarlanabilen ve onları kullanacak yaş grubuna uygun çağdaş öğrenme alanları yaratmaktı.

Anaokulu Tasarımı
Anaokulu Projeleri

 Projenin ayırt edici özellikleri iç avlu ve cephedir. Fiziksel aktivitenin çocukların sağlıklı gelişiminde önemli bir rol oynaması nedeniyle kapalı avlu, özellikle soğuk ve yağışlı günlerde tüm yıl boyunca açık alanların kullanımına olanak sağlayacak şekilde tasarlandı.

Anaokulu Kesit Örnekleri
Anaokulu Proje Örnekleri
Metal Panel Cephe Örnekleri

Bu, iç avlunun üzerinde camla kaplı bir atriyum tasarlanarak sağlandı. Aynı zamanda bu iş avlu, doğal ışığın binanın merkezine girmesine izin verir. Özellikle öğrenme ve performanslar için mekânın işlevlerinde esneklik sunar.

Avlulu Yapı Tasarımı
Okul Yapısı Örnekleri

Cephe delikli metalik panellerden oluşmaktadır. Paneller gerekli mahremiyeti sağlar, yumuşak bir ışık girişini karşılar ve anaokulunu çevredeki binalardan görsel olarak ayırt ederek alan için bir dönüm noktası oluşturur. Binanın terası, oyun ve aktiviteler için kolayca kontrol edilebilen bir açık alan sunmaktadır. Dış avlu, çocukların oynaması ve öğrenmesi için geniş alan ve yeşillik sağlar.

Okul Tasarımı Örnekleri
Eğitim Yapısı Tasarımı
Anaokulu Plan Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)