Enerji Nötr Bir Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Powerhouse Company tarafından Hollanda'daki Tilburg Üniversitesi için tasarlanan Marga Klompé binası kısa süre önce açıldı. Doğal taş cephe dışında 5000 m²'lik bina tamamen ahşaptan inşa edilmiş.

Binaya, 1982 yılında Tilburg eski Katolik Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı alan ilk Hollandalı kadın bakanın adı verilmiş. Mimarlara göre 33'e 33 metrelik küp, bir başka ünlü kampüs yapısına ve kampüste gerçekleştirilen ilk bina olan ve 1962 yılında Jos. Bedaux tarafından tasarlanan Cobbenhagen binasına bir övgü niteliği taşıyor.

Marga Klompé binası

Neredeyse enerji açısından nötr olan binada yaklaşık bin öğrenci için bir fuaye, oditoryum, on üç konferans salonu ve bireysel çalışma alanları bulunuyor. Yapı, duvarlar, zeminler, merdivenler, çerçeveler ve kaplamaların tamamı masif ahşaptan yapılmış. Program için gerekli olan yüksek akustik gereksinimleri karşılayan geniş serbest açıklıklara izin veren kirişlerle güçlendirilmiş CLT zeminlerin ahşap nervürlü zeminlerini içeren özel bir kuru inşaat sistemi uygulanmış.

Marga Klompé binası

Marga Klompé binası, Tilburg Üniversitesi kampüsüne istasyon yönünden girişi işaret ediyor. Derin girintilere sahip sökülebilir Portekiz doğal taş cephesi doğrudan Cobbenhagen binasına gönderme yapıyor. Powerhouse Company tarafından bildirildiği üzere, doğal taş ve ahşabın yanı sıra, yeni binadaki terrazzo ve alçı işleri gibi malzemeler de döngüsel.

Marga Klompé binası

Peyzaj mimarlığı firması Studio REDD tarafından tasarlanan binanın çevresindeki hafif eğimli peyzaj, cepheye kadar uzanıyor. Arazi, yağmur suyunu toprağa sızdıran ve kır çiçekleriyle tohumlanan bir yağmur bahçesi içeriyor.

Sürdürülebilir bir kübik şekil

Bina, yüksek sürdürülebilirlik seviyesini kısmen küp şekline ve dış duvarlardan enerji kaybını en aza indiren merkezi konumdaki atriyuma borçlu. Stratejik olarak yerleştirilmiş açıklıklar, ek enerji tüketimi olmadan istikrarlı bir iç mekan iklimi sağlıyor. Bina kabuğu, kısmen geri dönüştürülmüş kot pantolonlardan yapılmış bir malzeme ile yalıtılmış.

Marga Klompé binası

Maksimum sayıda güneş paneli kurulmuş ve uygulanan tesisatlar enerji tasarruflu. Havalandırma ve aydınlatma, talebe göre ayarlanan akıllı kontrol sistemlerine sahip. Soğutma ve ısıtma, ısı pompalı verimli bir toprak depolama sistemi ile sağlanır. Ve bina BREEAM Outstanding olarak sertifikalandırılmış.

Marga Klompé binası

İklim kontrol sistemlerinin kullanımı en aza indirilmiş. Hava kalitesine yönelik katı gereklilikler, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin entegre edilmesine yol açarken, atriyum dönüş havalandırmasını kullanmak için kullanılmış. Bu da gerekli kanal işlerinde önemli bir azalmaya yol açmış.

9,2 metre açıklık

Büyük salonların üzerindeki amfiler 9,2 metreye kadar açıklığa sahip. CLT nervürlü zeminler sayesinde sapma, titreşim ve akustik gereksinimleri karşılanabilmiş. Nervürleri daha yükseğe ve birbirinden daha uzağa yerleştirerek zemin daha iyi akustik için daha fazla kütle kazanırken, kirişler arasındaki boşluk havalandırma kanalları, aydınlatma ve diğer teknik hükümler için kullanılabilir. Kirişler arasındaki akustik ahşap çıta tavan teknolojiyi gizlerken, kirişlerin kendisi görünür kalıyor. Bu şekilde ahşap yapı mimarinin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Marga Klompé binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)