Evsiz Bir Sığınma Evi Projesi

Eva’s Phoenix dışarıdan klasik art-deco tuğla depolarına benziyor. Ancak içeriden bakıldığında ; ana cadde, kasaba evleri , ortak alanlar ve daha fazlasıyla tamamlanmış kent düzeni bulunuyor. Bina eğitim , iş ve birçok sorundan kaynaklı evsiz kalmış evsiz gençlerin  evsizlikle mücadele eden öncü bir kuruluş olan Eva’nın programlanmasını güçlendirmek için tasarlandı.

Yerel firma LGA Architectural Partners, 1997 yılından bu yana Eva’ nın projeleriyle çalışıyor. Bu proje, 20 yıllık derslerinin ve projelerin doruk noktasını temsil ediyor. Eva Phoenix sadece evsiz kalan gençleri sahiplenecek bir mekan olmayıp doğru sosyal programlama ile gençlerin gelişmesine yardımcı olan bir ortam oluşturmaya yöneliktir. 

LGA ve Eva’nın birlikte geliştirdiği bu model proje toplumla ilişkileri izole edilmiş yalnız veyahut evsiz gençleri sosyal yaşama kazandırmak ve yaş gruplarına uyumunu sağlamaktır. Ayrıca bu proje dahilinde madde bağımlılığı tedavisi , mesleki eğitim , eğitim programları gibi destekleyici hizmetler de sağlamaktadır. Genel olarak, Eva’ nın Phoenix’i bir ev duygusu yaratmak üzerinedir. Bu yüzden merkezin içerisi gerçek bir mahalle gibi kurgulanmış, mesleki uğraş alanları, ortak mutfak ve banyo alanları ve koridorlarıyla birlikte yaşamanın getirdiği yaşam becerilerinin geliştirme fırsatı sunuyor.

Bu oldukça önemli merkezde temel güvenlik ve emniyet önlemleri de ihmal edilmemiş. Merkezi koridora bakan balkonlar ve alan boyunca görüş alanlarını korumak için büyük pencereler eklenmiş.Personel ve burada ikamet eden herkes tarafından erişilebilir alanlar, erişimi doğal olarak kontrol eden bir şekilde planlanmıştır.

Phoenix, sağlam bir vizyon ve program ile  evsizlikle mücadelede temel bir yol olsa da mimarlığın ve planlamanın da bu yolu ışıklandırdığını vurgulayan önemli bir projedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)