Foster + Partners'ın Lana'sı Dubai Sahilinde Kapılarını Açıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ORGANİK EĞRİLER VE AKIŞKAN ALANLAR LANA, DORCHESTER'I TANIMLIYOR

Dorchester Collection'ın The Lana ve Lana Residences'ı Dubai'de resmi olarak kapılarını açtı ve şehrin kalbine lüks bir tatil köyü getirdi. Dubai merkezli gayrimenkul geliştiricisi OMNIYAT tarafından yaptırılan ve Foster + Partners tarafından tasarlanan ve merakla beklenen ikili, Marasi Bay Marina boyunca uzanan sahil konumuyla ince organik kıvrımlar, yeşil cepler ve akışkan alanlarla diyalog kuruyor.

The Lana ve Lana Residence

Birbirine kenetlenen yedi dikey bahçe, her biri tasarımın çevresel ve sosyal odağını oluştururken, açık alanların kullanılabilirliğini artırıyor ve misafirler, sakinler ve halk için çok sayıda mola alanına izin veriyor. Dorchester Collection'ın yakın zamanda tanıttığı VELA'nın yanında yer alan proje, geniş cam cepheleri, etrafını saran yükseltisi ve yüksek bir kentsel yaşam deneyimi için iç ve dış mekanların kaynaşmasını paylaşıyor.

The Lana ve Lana Residence

FOSTER + PARTNERS YENİ KENTSEL KIYI GELİŞTİRMESİNİ AÇIKLADI

Biri otel, diğeri konut sakinleri için olmak üzere birbirine kenetlenmiş iki hacimden oluşan yapı, yerden hafifçe yükselerek sırasıyla 31 ve 30 kata ulaşıyor. Doğal su kıyısını takip eden varış sırası, büyük bir su özelliği ve bir dizi heykelle işaretlenmiş. Konut sakinleri içeride Members Garden'a özel erişimin keyfini çıkarabilirken, otelin konukları çatıda Dubai silüetinin panoramik manzarasına sahip Sky Garden'da, üç tarafında Rooftop Gardens ve özel bir sonsuzluk havuzu ile dinlenebilir.

The Lana ve Lana Residence

Binanın kotu, marina ve çevre yolu arasında görsel süreklilik sağlarken, alanın merkezinde mağaza, restoran ve kafelere ev sahipliği yapan peyzajlı bir kamusal alan yaratıyor. Kotun etrafını saran, hem iç hem de dış mekanlardaki su kenarı yemek alanları, yeşilliklerle çevrili çift ve dört kat yükseklikteki alanlarda yer alıyor. Bu alanlardan birine gizlenmiş olan Secret Garden, gezinti yolunun gürültüsünden uzak bir soluklanma imkanı sunuyor.

The Lana ve Lana Residence

The Lana ve Lana Residences boyunca Foster + Partners, iç mekanları ve bahçeleri gölgelemek için derin çıkıntılar entegre ederek yıl boyunca optimum kullanılabilirlik sağlamış. İnce zemin plakaları benzersiz bir form yaratmakta ve her odaya, sahil ve ötesindeki şehir manzaralarına sahip kendi özel balkonunu verir. Pasif soğutma stratejilerinin yanı sıra, balkonların derinliği de yıl boyunca mekanik soğutma ihtiyacını azaltıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)