Foster + Partners'ın Vietnam'daki Küresel Şehri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
The Global City'nin geliştiricisi Masterise Homes, ana plan için Foster + Partners'ın atandığını duyurdu. Foster + Partners Ho Chi Minh City'de gerçek anlamda küresel bir şehir yaratmak için yenilikçi ve sürdürülebilir tasarım çözümleri sunan mimari danışmanları olarak hareket edecek. Global City (Küresel Şehir) konut birimlerini ve gelecekteki şehir merkezindeki tüm tesisleri bütünleştiren, çeşitli ve sofistike bir şehir olacak. 

Thu Duc şehrinin An Phu bölgesinde yer alan Giga projesi, otoyollara, ana yollara ve metro hatlarına kolay erişim ile mükemmel bağlantı sunar. 117,4 hektarlık master plan, sürdürülebilir karma kullanımlı bir topluluk oluşturmak için yüksek katlı ve az katlı siteler, villalar, toplu konutlar, okullar, tıbbi ve idari tesisler, 125.000 metrekarelik bir alışveriş merkezi ve diğer tesisleri içeriyor.

global city

Foster + Partners Stüdyo Başkanı Gerard Evenden şunları söyledi: "Global City'nin ana planı, Ho Chi Minh şehrinin kalbinde yer alan çarpıcı yeni bir konut geliştirmedir. Tasarım, bütünsel ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için binaları bir dizi esnek ve doğal kamusal alana ve topluluk tesislerine sorunsuz bir şekilde entegre ederek kentsel bir ortamda biyoçeşitliliği ve insan refahını dengelemeyi amaçlıyor."

Foster + Partners Kıdemli Ortağı Toby Blunt "Bu projenin tutkusu ve kapsamı etkileyici ve bu eşsiz konut projesinde Masterise Homes ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Kendi başına küresel bir şehir yaratmak için onların ilerici vizyonlarını ve büyük ölçekli master planlama konusundaki kapsamlı deneyimimizi bir araya getiriyoruz. Bu bizim Vietnam'daki ilk projemiz ve ülkedeki varlığımızı genişletmeyi dört gözle bekliyoruz." dedi. 

global city

Design Masterise Homes Başkanı Youssef Akila "Küresel bir şehir vizyonumuzu hayata geçirmek için mimarlık ve tasarım alanında dünyanın en ünlü isimlerinden biriyle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Foster + Partners ile aramızda doğal bir sinerji var. Foster + Partners'ın sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı projelere yönelik devam eden tutkusu, dünya çapında tanınan ve ikonik gelişmeler yaratma gayemizle uyumludur. Global City, birinci sınıf mükemmelliği Vietnam'a getirme yolculuğumuzda bir başka kilometre taşı olacak." dedi.

Merkezi bir yeşil sırt ve iki bitişik su yolu, sahanın kuzeyden güneye sınırına uzanıyor. Beş mahallenin her biri kendine has özelliklere sahiptir ve tasarımda orada yaşayan toplulukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurulmuş. Yüksek katlı konut binalarının çoğunluğu merkezi bulvar üzerinde yer alıyor. Merkezi bulvar ayrıca sakinlerin ve ziyaretçilerin muhteşem nehir manzarasının keyfini çıkarabilecekleri büyük bir parktır. 

Yaya köprüleri, bulvarı çevredeki alana bağlayarak yürüme mesafini artırır ve sağlık açısından olumlu etki yaratır. Mahallelerdeki konut binaları, Ho Chi Minh şehrinin yerel kültüründen etkilenmiş. Tuğla ve ahşap gibi malzemelerin kullanımı yerel sokaklara atıfta bulunur ve şehrin mevcut kimliğiyle uyuşur. Tasarım, bölgenin zengin ve çeşitli sokak yaşamını yansıtır. 

Bu çığır açan ana plan insan ilişkilerini geliştirmek ve doğa ile daha iyi bir ilişki kurmak için tasarlandı. Tasarım parklar, avlular ve bahçeler gibi birçok yeşil ve nefes alabilen alanlar sunuyor. Tasarımın gelişimi sessiz yaya yürüyüş yollarını oluşturan ve biyolojik çeşitliliği büyük ölçüde artıran yemyeşil çevre düzenlemesiyle bağlantılıdır. Bu nedenle sakinlerin rahat hareket edebileceği, toplanabileceği ve sosyalleşebileceği alanlar sağlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)