Güneş Enerjisiyle Çalışan Depreme Dayanıklı Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İsviçre'nin Sion bölgesindeki Grimisuat belediyesinde bulunan House ROFR, gelecek düşünülerek inşa edildi. Güneş enerjisiyle çalışan modern ev, çevredeki bir meyve bahçesi boyunca koruyucu ve dengeleyici bir duvarın yardımıyla tepelik bir yamaçta yer alır. Etkileyici yeşil tasarım özelliklerine ilaveten, sürdürülebilir mimari ev aynı zamanda dağlık ortamının nefes kesen manzaralarını da çerçeveler.

House ROFR

Buradaki Valais kantonundaki bölge sismik aktivitesi ile bilinir. İsviçre Sismoloji Servisi, son 10 yılda yılda yaklaşık 270 deprem kaydetti ve bu da onu ülkedeki depreme en yatkın bölge haline getirdi. Elbette bu İsviçre'nin potansiyel olarak tehlikeli bölgesinde projeleri tamamlayan mimarların tasarım kararlarını etkiledi ve House ROFR da hariç tutulmadı. Binanın tüm yapısı sağlam betondan yapılmış ve depreme dayanıklı hale getirilmiş.

House ROFR

Müşterinin isteğine göre 200 m2'lik düz çatı mümkün olduğunca çok sayıda güneş modülü ile donatıldı. Güneş panellerinden gelen fazla enerji, hem eve hem de elektrikli arabalara elektrik sağlayan akülerde depolanır. Ev ayrıca sıcaklıklar düştüğünde iç mekanları sıcak tutmak için jeotermal ısıtma kullanıyor.

House ROFR

Tasarım zemin katta şarap ve peynir mahzeni ile çamaşır odası, soyunma odası ve banyo gibi lüks eklemelerle birçok işlevsel alan sağlar. Mülkü oluşturan iki alan var;  tüm yaşam alanının üst katta dağıtıldığı 220 m2'lik daha büyük bir ev ve daha küçük, iki katlı bir daire. Üst katta veranda terası, mutfak, büyük bir şömine ve farklı odaları birbirine bağlayan beton bir koridor bulunur. 

House ROFR

Konut sakinleri eve açık bir garajdan girmelidir, ancak bu ev daha fazla estetik için karaçam ahşap çıtalarla peyzajlı bahçeden ayrılmış. Tasarımcı geleneksel bir garaj inşa etmek yerine ev sahibine garajı gelecekte ekstra bir yaşam alanına dönüştürme fırsatı vermek istedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)