EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Güney Kore 2050 Yılına Kadar 3 Milyar Ağaç Dikecek

Güney Kore Orman Hizmetleri, önümüzdeki otuz yıl içinde 3 milyar ağaç dikme planlarını açıkladı. Programda, Kore hükümeti ormanları restore etmek için 6 trilyon won (5,3 milyar $) yatırım yapmayı planlıyor. Bu, ülkenin 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme planının bir parçası.

Program, 2030 yılına kadar dünya çapında bir trilyon ağaç yetiştirmeyi amaçlayan Dünya Ekonomik Forumu'nun bir trilyon ağaç girişimine katkıda bulunacak. Buna rağmen, Güney Kore'nin programı trilyon ağaç hedefine ulaşıldıktan sonra devam edecek gibi görünüyor.Güney Kore Orman Servisi'ne göre, girişim 30 yaşından büyük ağaçları kesmeyi ve yenileriyle değiştirmeyi içerecek. Yaşlı ağaçların karbonu tutmak için daha az kapasiteye sahip olduğunu ve yenileriyle değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Proje tamamlandığında ağaçlar 34 milyon ton karbon salınımını yakalama kapasitesine sahip olacak. 2018'de Güney Kore'deki ormanlar, ülkenin toplam emisyonlarının %6,3'üne eşdeğer olan 46 milyon ton karbonu yakalama kapasitesine sahipti. Servis, yaşlı ağaçların değiştirilmemesi durumunda karbon tutma kapasitelerinin azalacağını ve 2050 yılına kadar sadece 14 milyon ton karbon yakalamalarının beklendiğini söylüyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun bir trilyon ağaç dikme girişimi, ormanların restorasyonunu ve ormansızlaşmanın önlenmesini destekliyor. Program, BM Çevre Programı ve BM Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yönetiliyor.

Senato İklim Çözümleri Grup Toplantısının eş başkanları Senatör Mike Braun ve Chris Coons, hükümetin ormanları, kıyı habitatlarını ve sulak alanları eski haline getirerek karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini belirlemesine yardımcı olmak için Aralık ayında yasa çıkardı. ABD’nin geçen yıl katıldığı Bir Trilyon Ağaç girişimine birkaç ülke şimdiden katıldı. ABD, programı iklim kriziyle mücadelede dünyanın geri kalanına öncülük etmeyi umuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)