Heatherwick Studio'nun Su Kenarındaki Düşük Karbonlu Müzesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Suudi Arabistan'da Üretici Pazarına Endüstriyel Alan

Cidde Merkez Müzesi

Studio Heatherwick, Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki son projesi Cidde Merkez Müzesi için yeni planlarını açıklıyor. Bir tuzdan arındırma tesisinin galeri ve atölye alanlarından oluşan bir komplekse dönüşmesini görecek. Kızıldeniz kıyısı boyunca yer alan bölge, sanatçılar ve tasarımcılar için bir pazar yeri olan ‘yapımcılar çarşısı’ şeklini alarak zanaatkarlık ve sanat odaklı yeni bir bölge haline gelecek.

Ana türbin salonu yüksek, endüstriyel ve dramatik bir sergi alanı kaplayacak, mekana insan ölçeğinde rahatlık sağlayacak. Yarı kapalı bir pazarın önünde yer alan uzun bina, düşük karbonlu bir stratejinin parçası olarak güneş ışığını yansıtacak şekilde tasarlanmış hafif, gümüş bir kaplamayla tamamlanacak.

Heatherwick Studio'nun Su Kenarındaki Müzesi

Cidde Merkez Müzesi

Heatherwick Studio'nun yeni Cidde Merkez Müzesi, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinin çekirdeğinde 5,7 milyon m2'yi kapsayacak daha büyük bir gelişmenin bir bölümünü temsil ediyor. Çeşitli turistik, eğlence, spor, kültürel, ticari ve konut tesisleri ile proje Suudi Arabistan'da sanatsal arayışları teşvik ederek hem yerli halk hem de turistler için bir ilham ve yaratıcılık kaynağı olmayı hedefliyor.

Mimarlar "Cidde bin yılı aşkın bir süredir sanatçılar ve yapımcılar şehridir ve tasarımın şekillendirilmesine aktif olarak yardımcı olabilmeleri için mevcut yaratıcı toplulukta bir katılım programı başlamıştır." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)