Thomas Heatherwick ve Şanghay'da 1000 Ağaçlık Yapı Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick, Çin'in Şanghay kentinde 1000'den fazla ağaç ve 250.000 bitki bulunan bitkilerle kaplı bir alışveriş merkezinin açılışını yaptı. Dikimden sonra 1.000 Ağaç adını alan dokuz katlı bina, yemyeşil bir dağ gibi tasarlanmış. M50 Arts District ve Suzhou Creek'in bitişiğindeki blok, geçen ay resmen halka açıldı.

1000 Trees Shopping Centre

Heatherwick Studio tarafından yayınlanan en son görüntüler, gece ve gündüz geliştirici Tian An'ın projesinin dışını ve içini gösteriyor. Perakende geliştirmenin yapısı, nehre 45 derecelik bir açıyla yerleştirilmiş bir beton sütun ızgarası kullanılarak inşa edildi. Her sütunun tepesinde yaprak döken ve yaprak dökmeyen ağaçlar, çalılar ve asmaların karışımı olan bir ekici bulunuyor.

Binaya toplam 1.000'den fazla ağaç ve 250.000'den fazla bitki yerleştirildi. Heatherwick kafesin ve çok sayıda ekicinin 166 perakende birimini içeren geliştirmenin çoğunu bölmeye yardımcı olacak. Thomas Heatherwick "1.000 Ağaç, şehirleri sosyal alanlara dönüştürme fikrinden ilham aldı.” dedi. "Tipik bir perakende tesisinin boyutunu, insan boyutunda çok sayıda alana bölüyor. Bu yoğun nüfuslu bölgede yaşayan ve çalışan insanlar için oyunun dönüşümsel olacağını düşünüyorum." diye sözlerine devam etti.

1000 Ağaç Alışveriş Merkezi

Yapı 12 en iyi mağaza, 91 mağaza ve 63 yiyecek ve içecek alanları ile AVM'de 62.706 metrekarelik perakende alanı içeriyor. Bodrum katında yemek alanı ve süpermarket bulunuyor. Binanın üst katındaki beş kattaki dükkanlar ve üstteki dört katındaki restoranlar vardır. 

Fransız sokak sanatçısı Paul Dezio'nun küratörlüğünü yaptığı bir dizi sanat eseri bina boyunca yer alıyor. Bir asansör boşluğunda 40 metrelik bir duvar resmi de dahil olmak üzere eserler yaratmak için on altı sanatçı görevlendirildi. Bu arada sitenin yol kenarındaki duvarları da sokak sanatıyla kaplıdır. 

1000 Ağaç Alışveriş Merkezi

Heatherwick Studios ortağı Lisa Finlay şunları söyledi: "Doğayı, ticareti ve mutluluğu birleştiren bir yer yaratmak istedik Eski bir sanayi bölgesini sanat, peyzaj ve mimari arasındaki güçlü ilişkiyi araştıran yeni bir turizm merkezine dönüştürdük."

West Mountain olarak bilinen bir alışveriş merkezi, sitedeki gelişimin ilk aşamasıdır. Bunu, içinde ofisler ve bir otel bulunan 19 katlı East Mountain izleyecek. Geliştirme, Heatherwick Studios'un büyük miktarda bitki içeren en yeni binasıdır. Stüdyo kısa süre önce Singapur'da bitkilerle dolu balkonları ve Leeds, Birleşik Krallık'taki flora dolu Maggie's Center'ı olan bir gökdelenin açılışını yaptı. Heatherwick Studio ayrıca New York'taki Little Island Park ve Outdoor Theatre'ın arkasında ve şu anda Tokyo'da "dev bir bitkili çardak" tasarlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)