İnşaat Piyasasındaki Kenevirin Kullanımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Dokuma bir malzeme üreticisi olan Hempitecture yeni üretim tesisi yerini açıkladı ve 33.000 m2'lik tesis hem sürdürülebilir inşaat tekniklerine hem de çevre dostu iş uygulamalarına bir örnek.

Kenevir bitkileri nesiller boyu malzeme tedarik zincirinin bir parçası olmuş. Halat, çanta, cüzdan, giyim, güzellik ürünleri, gıda, ev ürünleri ve daha pek çok alanda yaygın olarak kullanılır. Şimdi Hempitecture resmi olarak inşaat piyasasında yer alıyor.

Hempitecture ses yalıtımı, bir dizi R değeri sunan ve toksin içermeyen geleneksel bir yalıtım alternatifi olan Hempcrete ve HempWool gibi biyo bazlı, karbon tutucu yapı ürünleri ile şimdiden adından söz ettirmiş. Şimdi şirket ABD'deki türünün ilk dokuma üretim tesisi ile çevreye olan bağlılığını ikiye katlıyor.

Hempitecture

Yeni enerji tasarruflu tesis Rocky Dağları'nda doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir ana arter olan, erişimi kolay Interstate 84 üzerinde yer alacak. Bu Jerom Idaho tesisini işletmelerin ve Rocky Dağları bölgesi sakinlerinin, Kuzeybatı Pasifik'in ve ülke çapındaki müşterilerin artan eko çıkarlarına hızlı hizmet sağlayabileceği bir konuma yerleştirir.

Hempitecture CEO'su ve Kurucusu Mattie Mead "Pandeminin başlangıcından bu yana daha fazla insanın dikkatlerini sağlıklı evlere ve ortamlara çevirdiğini gördük. Bu yeni tesis Hempitecture'ın konut, ticari ve çok aileli pazarlara erişimini artırmaya yardımcı olan, sağlıklı ürünler ve ev inşasını daha somut hale getiren, tamamen ABD yapımı bir ürüne olanak tanıyacak." dedi.

Hempitecture

Hempitecture'ın üretim tesisi şirket büyüdükçe genişlemek üzere tasarlanmış ancak tüm tesis, Idaho Power'ın Yeşil Güç Programı aracılığıyla hidroelektrik, güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerjiyle güçlendirilmiş. Esas olarak kenevir lifinden oluşan bir dizi biyo bazlı dokunmamış ürün üretecek. Bu doğal lifler gıda dağıtım hizmetleri ve ilaç endüstrisi gibi sektörlere ve diğer ürünlerin yanı sıra HempWool Thermal Insulation ticari markasına soğuk yük teslimatı için sürdürülebilir astarların temelini oluşturur.

Hempitecture

Her ürün, ürünlerin hem üretiminde hem de kullanımında üretilen karbon miktarını düşürmek içindir. Şirket tedarik zincirinin her aşamasında sorumlu üretime olan bağlılığını göstermiş. Örneğin ürünler geri dönüştürülmüş paletlerde depolanacak ve sevk edilecek ve plastik kullanımını azaltmak için yükler kompostlanabilir pakete sarılacak. Hempitecture ürünleri için kenevir de ABD'de yakındaki Montana'daki bir yetiştiriciden tedarik edilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)