EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kale’den Çevreci Ve Yenilikçi Tasarımlar

‘Smart’ felsefesinden ilham alarak tasarladığı ürünlerle çevre dostu çözümler sunan Kale; ‘AquaSmart Klozet’, ‘SmartYıkama Klozet’, ‘SmartColor’, ‘SmartKapak’, ‘SenseSmart Pisuvar’, ‘AquaSmart Pisuvar’, ‘SmartMontaj’ ve ‘SmartYüzey’den oluşan ‘Smart Ürün Grubu’ ile her ayrıntının düşünüldüğü yeni mekanlar yaratıyor. Bugün ürün sunmaktan çok, yeni çözümler ve şık mekanlar oluşturmayı hedefleyen Kale, tasarımdan üretime, attığı her adımda daha az su ve daha az enerji harcayarak, yarınlara daha iyi bir dünya bırakmayı amaçlıyor.


KLOZET & LAVABOLAR

Normal bir klozet ne kadar su harcar? Min. kaç litrelik su kullanımlı klozet ile hem tuvaleti temizlemek hem de su tüketimini düşürmek mümkün olur?

Kale, çevre bilinci yüksek tüketimi desteklemeye devam ediyor. Dünyanın en çevreci klozetlerinden olan ‘Kale AquaSmart Klozet’ yüzde 55 tasarruf sağlıyor. Klozet, tam fonksiyonda 6 litre yerine sadece 2.7 litre, yarım fonksiyonda 3 litre yerine 1.5 litre su harcıyor. Çoğunlukla 6 litrelik klozetlerin kullanıldığı Türkiye’de, ‘Kale Aquasmart Klozet’ sayesinde, 4 kişilik bir ailenin yıllık su tüketimi 25 bin 920 litre yerine 11 bin 664 litre olarak gerçekleşiyor. Böylece yılda 14 bin 256 litre su tasarrufu sağlanıyor.

Kanalsız yapısıyla temizliği kolaylaştıran ödüllü klozet: ‘Kale SmartYıkama’

Kale, 1 yıllık Ar-Ge ve tasarım uygulama çalışmasıyla ortaya çıkardığı ‘SmartYıkama Klozet’ ile standart kanallı klozetlere göre yüzde 100 daha hijyenik ve kolay temizlenen bir sistem sunuyor. Kir ve bakterilere karşı koruma sağlayan sistem, aynı zamanda Kale patentli özel jet tipi yıkama sistemiyle suyu sıçratmadan her yere eşit şekilde yayarak yıkamayı gerçekleştiriyor.

BÜTÜNSEL ÇÖZÜMLER

2014’te ‘Türk yapı sektörünün Oscar’ı olarak ifade edilen ‘Altın Çekül’ ödülü alan ‘Kale SmartYıkama Klozet’, kolay temizlenebilen haznesi, suyun kendi hacimsel ağırlığını kullanarak küçük bir dağıtım noktasından tüm yüzeyi yıkaması, kanalsız yapısı, daha az temizlik malzemesi kullanmasıyla çevreye verilen zararı azaltması ve yalın tasarımı ile ilgi çekiyor.

Kolay temizlenir oluşu ile sudan tasarruf eden çevre ve kullanıcı dostu LAVABO tasarımlarınız ve özellikleri nelerdir?

Kale, ‘Smart’ yaklaşımıyla hayata geçirdiği ‘Kale Smart Edge’ lavabo tasarımıyla, ‘Altın Çekül’e layık görüldü. Böylece 2015’in en iyi ürünü, Kale’nin ince kesitli lavabo serisi

‘Smart Edge’ oldu. ‘Smart’ ailesinin yeni üyesi ‘Smart Edge’ lavabolar, çevreye ve insana duyarlı bir yaklaşımın sonucu doğdu. Smart Edge, inovatif ve bilime dayalı bir ürün. Daha az hammadde, daha az elektrik ve daha az iş gücü ile daha çok insana ulaşmayı ve daha yeşil bir dünyayı hedefliyor. 3 farklı modelle tüketicinin beğenisine sunulan ‘Smart Edge’ ailesi, kısa sürede daha da genişleyecek.

5,5 mm inceliğinde ve yüzde 40 daha hafif aynı ebatlardaki normal lavabolara göre yüzde 40 daha hafif olan ‘Smart Edge’ ürünleri sadece 5,5 mm’lik ince formu ile hayat buluyor. ‘Smart Edge’ üretiminde doğalgaz tasarrufu sağlamasının yanı sıra, malzeme taşınmasını da önemli ölçüde azalttığı için doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)