Kaliforniya'da Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li stüdyo Inaba Williams Architects, Kaliforniya Santa Monica'da beyaz sıva ile kaplanmış ve net sıfır enerji kullanımına sahip avlulu iki aynalı ev tasarladı. 2023 yılında tamamlanmış olan beş yatak odalı ikiz evlerin her biri 3.900 fit kare (362 m²) büyüklüğünde olup, mahremiyet duvarı ve dikdörtgen tur havuzları ile bölünmüş. Brooklyn merkezli uygulama Inaba Williams Architects, "gelecekteki iklim koşullarımıza daha uygun" net sıfır enerji kullanımlı evler oluşturmak için Kaliforniya'nın Bina Enerji Verimliliği Standartları olan Madde 24'te belirtilen stratejileri izledi.

Stüdyo, "Çok daha az pencereye sahip olan binalar, ısı kazancını ve enerji kullanımını azaltırken, sakinlerin iç mekanda açık hava yaşamının keyfini çıkarmasına olanak tanıyor." dedi. "Klimaya daha az ihtiyaç duyulması ve peyzajlı alanlara cömert erişim sayesinde, çevreyle daha doğal, daha az ılımlı bir deneyim sunuyorlar."

Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

40 fit (12 metre) genişliğindeki arsalar üzerinde yer alan doğrusal evler, en geniş yerinde yalnızca 20 fit (6 metre) ölçülerinde olup, ev sakinlerinin keyfini çıkarması için evin her iki yanında açık alanlar için bolca alan bırakıyor. Konut sakinleri, arsanın cadde kenarındaki dış köşesinde yer alan küçük bir avludan, doğrudan ana dış avluya geçen yuvarlak bir giriş yoluna giriyor.

Alanın kuzey ucunda, bir medya odası ve özel bir süit barındıran iki katlı küçük bir hacim yer alıyor. Evin derinliklerine doğru ilerledikçe, oturma, yemek ve mutfak alanları, üç taraftan gün ışığı alan, yemek verandası da dahil olmak üzere dış alanlara bakan pencereler ve sürgülü kapılarla açık planlı bir alanda toplanmış.

Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

Bir yatak odası süiti, garaj ve gözlerden uzak bir zen bahçesi sitenin güney kenarını oluşturuyor. Yukarıda, planın ortasındaki merdivenin tepesinde bir aile odası ve teras yer alıyor. Sitenin arka tarafında iki süit yer alırken, ana süit özel gömülü balkonu ile katın geri kalanını kaplıyor.

Ekip, "Avlular yan yana evlerin odak noktasıdır." dedi. "Enerji Standartları'nın dış yüzey alanının sadece yüzde 20'sinde cam kullanma seçeneğini takiben, sınırlı miktarda cam bu merkezi açık alanların etrafında yoğunlaşmıştır. "

Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

Gün ışığını en üst düzeye çıkaracak şekilde konumlandırılan avlular ve ek alanlar, kıyı bölgesinin ılıman ikliminden yararlanıyor ve her gün kullanılabiliyor.

Ekip, "Benzer şekilde, güneş yolu dikkate alındığında, bina kütleleri gün ve yıl boyunca avlulara bol miktarda güneş ışığı girmesine izin veriyor." dedi.

Bembeyaz evler, dış cephede sıva ile formlarını vurgulamak için basit malzemelere sahip. İç mekanlarda ise beyaz duvarlar, mozaik ve parke zeminler yer alıyor. Tavan boyunca uzanan kaplamalar yerel bir satıcıdan alınan cam elyaf takviyeli betondan yapılmış.

Dışarıda, tuğla döşeme taşları, pürüzsüz formlara yumuşak bir geometrik detay sağlayan balıksırtı deseninde yerleştirilmiş ve yeşil ekili yataklar renk ve doku katıyor. Düşük cam-yüzey alanı bina kabuğu ile birleştiğinde, köke monte edilen güneş panelleri evlerin Kaliforniya'nın Sıfır Net Enerji kriterlerini karşılamasına yardımcı oluyor, ancak performans ölçütlerine ulaşmak ekibin temel itici gücü olmadı.

Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

Stüdyo, "Sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için ne kadar çok yaklaşım olursa o kadar iyi olacağını ve Standartlar'ın kümülatif bir iklim faydası sağlayabileceğini düşünüyoruz." dedi. "Tıpkı New York 1916 İmar Kararı'nın çok katlı kule tipini şekillendirmesi gibi, Kaliforniya Enerji Yasası da form ve yerleşim düzeninin denenmesi için bir çerçeve oluşturarak konut tipinin şekillenmesine yardımcı olabilir." "Gereklilikleri, iklim odaklı tasarım hakkında yaratıcı bir şekilde düşünmek ve bu tür hakkındaki kolektif düşüncemizi olumlu yönde geliştirmek için yol gösterici olabilir."

Net Sıfır Sıva Kaplı Konutlar

Santa Monica'da yakın zamanda inşa edilen diğer avlulu evler arasında Woods + Dangaran'ın onlarca yıllık bir zeytin ağacını merkez alan tuğla evi ve Walker Warner Architects'in sedir ve çinko kaplı L şeklindeki evi yer alıyor.

Proje Detayları

Tasarım mimarı: Jeffrey Inaba, Darien Williams, Sharon Leung, Nabila Morales Perez, Yasamin Mayyas, James Brillon, Andre Macias-Yanez

Yönetici mimar ve genel yüklenici: Modative

İnşaat mühendisi: Obando and Associates

Yapı mühendisi: Gouvis

Peyzaj mimarı: Studio H2O


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)