Kengo Kuma ve Bitkilerle Kaplı Silikon Vadisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Japon stüdyo Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanan merkezi yeşil bir atriyuma sahip, bitkilerle kaplı bir Silikon Vadisi binası olan Park Habitat'ın inşaatına başlandı. Cam ve ahşap cephesi sarmaşıklar ve saksılarla kaplı 20 katlı bina, California'nın Silikon Vadisi'nin kalbinde, San Jose şehir merkezinde yer alıyor. 

Park Habitat

Dünya Günü'nde çığır açan 1,3 milyon fit kare karma kullanımlı sürdürülebilir mimari yapı aynı zamanda merkezi bir "yeşil akciğer" atriyumuna sahiptir. Kengo Kuma and Associates kurucusu Kengo Kuma: "Doğayla güçlü ilişkiler yaşam kalitemiz için çok önemlidir. Park Habitat, Green Lung adı verilen büyük boy dikey bir avluda nefes alıyor. Yeşil akciğerler (green lugs) binanın ambiyansına nüfuz eden dikey bir bahçe olarak her kata ışık ve merak getiriyor." dedi. 

Park Habitat

Sürdürülebilir mimari projenin biyofilik tasarımına eklenen diğer özellikleri arasında bakımlı bir çatı bahçesi ve havanın içeri ve dışarı çıkmasına izin veren dıştan çalıştırılabilir havalandırmalar yer alıyor. Stüdyo, bunun "24 saatlik bir döngüde mimari bir nefes alma ve nefes verme" yarattığını söylüyor. Ayrıca Kuma "Binanın biyofilik duruşu, metaforik olmaktan ziyade sistematik ve performatiftir." dedi. 

Ağaçlarla çevrili bahçe alanını barındıran bir girinti cepheden kesilerek sürdürülebilir mimarinin dışı atriyuma açılıyor ve beton kirişler ortaya çıkıyor. Beton kirişler binanın tabanını yükselterek Kuma'nın şehrin "kapalı sundurma" dediği şeyi yaratır ve Park Avenue'yi bitişik paseo ile bağlıyor. Bu "sundurma" yoğun bir şekilde çevrelenecek. 

Park Habitat

Sürdürülebilir mimarinin cephesindeki ahşap çıtaları yansıtan dekoratif çıtalar, yaya geçidine asılmış ve ayrıca yarı kapalı gerileme bahçesine yerleştirilmiş. Park Habitat, perakende ve ofis alanı ile bir müzeye ev sahipliği yapacak ve eğitim programları sunan bir bilim ve teknoloji merkezi olan bitişikteki Tech Interactive için 'genişleme alanı' olarak hizmet verecek.

Park Habitat

Bina geliştiriciler Westbank, Urban Community, Peterson ve OPTrust ile birlikte şehir liderliğindeki Net Zero Kampüsü'nün bir parçası ve sonunda San Jose kampüsünde altı bina içerecek. Westbank "Yapılandırılmış ve operasyonel karbonu mümkün olduğunca azaltmak için proje, düşük karbonlu yapı malzemeleri kullanacak ve Creative Energy tarafından geliştirilen tüm bölge enerji sistemine bağlanacak." dedi. 

Park Habitat

Net Zero Campus girişiminin geliştiricisi "Şirketleri ve ekipleri banliyö sanayi parklarından çıkaran ve kentsel çevreyle yeniden bağlantı kuran yaratıcı endüstriler için sürdürülebilir topluluklar yaratmayı amaçlıyoruz." dedi. 

Park Habitat

Kengo Kuma and Associates, 2020 Tokyo Olimpiyatları için stadyumu tasarladı ve Kuzey Amerika'daki diğer yaklaşan projeleri arasında Kim Kardashian için tasarlanmış bir tatil evi yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)