Kengo Kuma ve Geleceğin Biyofilik Ofisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanan bir biyofilik geliştirme projesi Milano'da bir ilki gerçekleştirdi. Karma kullanımlı proje, İtalyan kentinin eskiden terk edilmiş bir sanayi bölgesi olan Rizzoli semtinde yer alıyor. Yeni inşa edilen bir kamusal meydanın etrafında toplanan proje, tüm bölgenin yeniden canlandırılması için bir katalizör görevi görmeyi, insanları doğayla buluşturmayı ve yaşam ve iş kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyor.

2024 yılında tamamlandığında projede ofisler, ortak çalışma alanları, toplantı odaları ve oditoryumların yanı sıra restoranlar ve dinlenme salonları, mağazalar, süpermarket, sağlıklı yaşam alanı ve geçici sergiler için yerler yer alacak. Bağımsız platform Europa Risorse tarafından yaptırılan geliştirme, baştan sona yeşilliklerle dolu olacak. 

Geleceğin Biyofilik Ofisi

Yemyeşil bitki örtüsü ve engebeli tepelerle çevrili plazada ayrıca, Kengo Kuma ve şirketinin tasarımının bir parçası olan ve gayri resmi işler ve toplantılar için kullanılabilecek bir açık hava avlusu bulunacak. Ayrıca dış mekanın uzantısı olarak tasarlanan teraslarda çiçek bahçeleri ve korunaklı yürüyüş yolları, seralarda ise dinlenme ve eğlence için kullanılabilecek çalışma alanları var olacak. 

Geleceğin Biyofilik Ofisi

"Geleceğin biyofilik ofisi" olarak tasarlanan geliştirme, Pinebridge Benson Elliott tarafından yönetilen fonlarla finanse edildi ve yapı çalışan sağlığına ve refahına odaklanan bir kompleksin parçası olacak.

Geleceğin Biyofilik Ofisi

Kengo Kuma "Milano sanat, mimari ve zanaatkarlıkta modernite, geleneğin heyecan verici ve benzersiz bir kombinasyonuna sahip bir şehirdir ve işimizi gerçekleştirmek için ideal bir temel sağlar. Organik tasarım yaklaşımımız ve ahşabın tasarımı, yüksek kaliteli İtalyan işçiliği sayesinde elde ediliyor." dedi. 

Geleceğin Biyofilik Ofisi

Bol yeşil alanların yanı sıra sürdürülebilir mimari proje sıfır karbon emisyonu, yenilenebilir enerji kaynakları, tüketim kontrolü ve suyun yeniden kullanımını vaat ediyor. Ahşap kullanılarak inşa edilen proje, kompleksi oluşturmak için katmanlı, döndürülmüş ve iç içe geçmiş altı alanda toplam 50.000 metrekareyi kapsıyor.

Öte yandan, ısıtma ve soğutma enerjisi üretim sistemleri ile güneş panellerinin kullanılması, yapının sürdürülebilirliğini en üst düzeye ulaşmasını sağlar. Sürdürülebilir mimari proje halihazırda yapım aşamasındadır ve 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)