Kesintisiz Enerjisini FG Wilson İle Sağlıyor

Lösev Lösemili Çocuklar Kenti Onkoloji Hastanesi

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV)’e ait Ankara İncek’te inşa edilen ülkemizin en donanımlı Onkoloji Hastanesi ile Avrupa’nın ilk Onkoloji Kenti’nin Jeneratör sistemini FG Wilson Türkiye kurdu.

MİMARİ TASARIM KARARLARI

Ankara İncek’te yapılan LÖSEV’e ait sağlık kompleksi 90.000 m² kapalı alana sahip hem genel hastalara hizmet veren hem de onkoloji alanında uzmanlaşan bir hastane binası olarak tasarlandı. Helikopter pistine, acil ve yoğun bakım ünitelerine sahip 280 yataklı bu yapının bir diğer özelliği ise hizmet alanlarının yarısının çocuk hastalara ayrılmış olması.

Tam teşekküllü 70 polikliniğe sahip olan LÖSEV hastanesinin genel ve onkoloji poliklinikleri, hasta odalarındaki gibi çocuklar ve erişkinlerin ihtiyaçları düşünülerek özel olarak tasarlandı.

Kompleksin diğer bir önemli yapısı ise özellikle onkoloji ve çocuk hastalarının refakatçilerinin konaklayabileceği 160 yataklı bir konaklama yapısı. 13 katlı konaklama yapısı, hasta yakınları hastaneden uzaklaşmadan ama konforlu bir şekilde uzun süreli konaklama ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde planlandı. Fonksiyon ihtiyaçlarına göre oldukça küçük bir araziye yerleşen LÖSEV sağlık kompleksinde ayrıca bir de dört katlı eğitim yapısı bulunmakta. Bu alçak katlı eğitim bloğu ise anaokulu, ilkokul ve ortaokul-lise eğitimi verilebilecek şekilde tasarlandı. Araziye ustaca konumlandırılan bu üç yapının tüm cephelerinin her zaman gün ışığı almasına ve zemin kotlarında rahat bir yaya ve araç trafiğinin çözülmesine özellikle dikkat edildi.

Eğitim ve konaklama bloğunun girişlerinin ve önündeki meydanın arazi yanındaki çocuk parkına yakın konumlandırılması ile hastane girişinin bağımsız olarak çalıştırılmasına imkan sağlanmış oldu. Sağlık kompleksinde ayrıca LÖSEV vakfına gelir getiren el ürünlerinin üretilebileceği hobi evleri de ayrı bağımsız birimler olarak tasarlandı ve hastane girişine yakın bir şekilde konumlandırıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)