Kıvrımlı Hatlarıyla Shenzhen Yeni Bilim ve Teknoloji Müzesi

Zaha Hadid Architects, Çin'in Guangming Bilim Şehrindeki yeni Shenzhen Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin tasarımını açıkladı. Şehirde bir dönüm noktası olacak şekilde tasarlanan proje, Guangzhou-Shenzhen Bilim Teknoloji İnovasyon Koridoru için yapıldı. Müze, bölgenin Birinci Sınıf Bilim Şehri'nin bir parçası olarak bilim ve teknolojiyi keşfetmek için önemli bir yer olmayı hedefliyor.

Bilim ve Teknoloji Müzesi

Shenzhen Bilim ve Teknoloji Müzesi, Çin'deki üniversiteler, okullar ve yenilik merkezleriyle bağlantılı olacak. Müze, Shenzhen'in bir yenilik ve teknoloji merkezi olarak konumunu sergilemek için tasarlandı. Sergiler ve galeriler için "maksimum uyarlanabilirlik" üzerine odaklanan projenin U şeklindeki planı, eğitim tesislerini ve kamusal alanları bir atriyum avlusu etrafında birleştiriyor. 125.000 metrekareden fazla olan müze, kentsel dolaşım yollarından doğuya doğru çekilen "sağlamlık ve dinamik eğrisel geometriler" ile tanımlanan bir hacim aracılığıyla şehri ve parkı birleştirmek için yapılmıştır.

Müze Tasarımı Örnekleri

Dışarıda, müzenin zarfı, iç programı yansıtacak ve müze atriyumunu yakındaki halka açık parka bağlayacak şekilde tasarlandı. Batıda, bina, müzenin kalbindeki avlu atriyumuna giden camlı duvarı çevreleyen teras katmanlarını tanımlamak için Guangming Park'ın doğal manzaralarına doğru uzanırken dönüşüyor. Tasarım, termal performans ve enerji, doğal aydınlatma, rüzgar seviyeleri ve hava kalitesi için tasarımı birleştirerek bölge için sürdürülebilir bir model olmayı hedefliyor.

ZHA Müze Örnekleri

Shenzhen Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin inşaatının 2023'ün sonlarında tamamlanması planlanıyor.

Zaha Hadid Mimarlık Örnekleri
Sürdürülebilir Müze Tasarımı Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)