“Kurucular Anıtı” Yarışmasının Kazananları Kengo Kuma ve K2LD Mimarlık Oldu

Kengo Kuma ve K2LD Mimarlık, Sinagapur’da inşa edilecek Kurucular Anıtı için açılan uluslararası yarışmayı kazandı. Yapı, Singapur’un ilk Başbakanı olan Lee Kuan Yew’i ve ülkeyi ileriye taşımak için çalışan çok uluslu ekibini onurlandıracak ulusal bir nişane olacak. Singapur’un, Körfez kıyısında yer alan meşhur Bahçelerinden Doğu Körfezi Bahçesinin 32 hektarlık alanı için önerilen proje, yemyeşil, doğa odaklı tasarımıyla hem çevresini hem de kentin “bahçeler kenti” olarak bilinen şöhretini tamamlayacak. Yaklaşık 13.700 metrekarelik imarın 2022 yılında başlatılması ve 2027 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Finale kalan beş proje arasından seçilen tasarım yaratıcılığı, alan yaratma konusundaki ayırt edici özellikleri ve hem finansal, hem de bakım ve yaşam ömrü konularındaki sürdürülebilirlik özelliğinden ötürü jürinin beğenisini topladı.

Suya yakın bir konumda bulunan ulusal yapıt, müze ve ziyaretçi merkezi gibi çeşitli binalar için yeşil çatılar haline getirilecek kıvrımlı, yeşil yamaçlardan oluşan “yaşayan bir anıt” olacak. Singapur’un çok kültürlülüğünü temsil etmek içinse alanın içerisinden çok sayıda yol geçecek. Anıtın merkezindeyse “Kurucuların Yolu” adı verilen merkez nokta yer alacak; bu kısım, bir dizi farklı unsuru bir araya getirecek ve bir bahçeyi andıran çevreyi dolanacak.

Mimar Kengo Kuma konuyla ilgili şöyle diyor: “Kurucuların Anıtı için geliştirdiğimiz tasarım “bir yol” fikrinden geliyor- ve bu yolda, Singapur’un kurucu liderlerinin izinden giden bir yolculuk. Yapı, geçmişi onurlandırdığı gibi bugüne ve geleceğe de ilham oluyor. Tasarım “yaşayan bir anıt” olmayı hedefliyor, yeni gelen her neslin sahip olacağı bir miras. Projede, Singapur tarihindeki önemli olayların kutlanacağı alanlara da oldukça geniş yer verildi.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)