Meksika Sınırına Örülecek Duvara Türk Projesi Park

Tartışmalı Meksika Duvarı'nın ikiye bölündüğü Arizona eyaletinde yer alan Nogales kenti için ABD'de açılan yarışmada Mimar Kardeşler, Günay Erdem ve  Peyzaj Mimarı Sunay Erdem öncülüğündeki ekip, "Özgürlük Parkı" projesiyle finale kaldı.

Meksika sınırına örülecek duvara Türk projesi

Nogales, sınırın Meksika tarafında ise Sonora Nogales olarak tanımlanıyor. Duvar, şehri Nogales / Arizona ve Nogales / Sonora olarak adeta ikiye bölmekte. Sunay Erdem, DHA'ya yaptığı açıklamada; "Projede amaç duvar etkisini ortadan kaldırıp, iki şehir yakasını birleştirmek. Bunun için duvarın böldüğü Nogales şehrini bağlayan bir 'Özgürlük Parkı' yarattık.

Erdem şunları söyledi: "Amerika kıtasını ortadan bölecek bir unsurdan söz ediliyordu. Biz buna nasıl insancıl bir çözüm üretebiliriz bunun çabasında olduk. İstenilen bir duvardı fakat biz fiziksel engellere karşıyız, böyle bir duvar Berlin’de denendi zamanı gelince yıkıldı. Bunun yerine daha hümanistik bir şey olabilir mi diye düşündük ve bir fikir gelişti; dikey bir duvar yapacağımıza yatayda bir engel, daha ziyade bir bilinç uyandırma projesi bu belki de."

Bu park bölünmüş şehirde Meksikalı ve Amerikalıların eşit şartlarda yaşayabileceği, eğleneceği, dinleneceği ve sosyalleşebileceği bir alan olacak. Özgürlük parkının ABD tarafında Meksika kültürel aktiviteleri, Meksika tarafafında ise Amerikan kültürü aktiviteleri olacaktır. Böylece bu park sayesinde Nogales'te şehirde geçirgenlik, kaynaşma başlamış olacak ve duvar etkisi küçük bir alanda bile olsa yıkılmış olacaktır. Umudumuz bunun zamanla tüm sınır boyunca yayılması ve duvarın yok olması..." şeklinde konuştu. 
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)