Mimarlar Metaverse'i Benimseyecek Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Metaverse öncelikle video oyun motorlarına dayanıyor. Bu dijital ortamlara güç sağlayan araçların çoğu, oyun tasarımcıları tarafından onlarca yıldır kullanılıyor. (bkz. Decentraland, The Sandbox veya Cryptovoxels). Bu simüle edilmiş ortamlar işten boş zamana ve e-ticarete kadar çok çeşitli etkinliklere olanak tanır. Artırılmış gerçeklik gözlükleri ve VR kulaklıklarla dijital ortamlarda gezinmeye giderek daha fazla zaman harcadıkça, bu alanları kim tasarlamalı ve bu gelecek vizyonunda mimarların rolü nedir?

Karmaşık ve yenilikçi projeler oluşturmak için gereken dijital araçları sağlam bir şekilde anlayan yaratıcılar olarak mimarlar metaverse tasarımı üzerinde çalışmak için benzersiz niteliklere sahiptir. Tipik olarak, bir projenin çeşitli aşamalarında mimarlar, tasarım amacı iletmek için geliştikçe bir dizi görselleştirme oluşturuyor. Yeni teknolojilerin ve tasarım araçlarının akışıyla, bu görselleştirmeler statik görüntülerden animasyonlara, sürükleyici 360° işlemelere ve hatta potansiyel müşterilerin projelere katılmasına olanak tanıyan canlı simülasyonlara dönüşüyor. Bu nedenle, Zaha Hadid Architects (ZHA) ve Bjarke Ingels Group (BIG) gibi küresel firmaların ve hatta bazı büyük şehirlerin Metaverse tasarımında büyük adımlar atmaya başlaması şaşırtıcı değil.

Metaverse, gerçek dünyada mümkün olanın çok ötesine geçen yenilikçi, yerçekimine meydan okuyan tasarımlar yaratmak için kesinlikle güçlü bir istek olsa da, mimarlar ve tasarımcılar bu alanı kavramları keşfetmek için kullanıyor. Gerçek bir uygulamayı test etmek de akıllıca olur.  Oyun tasarımı ile mimari tasarım arasındaki uçurumun hızla kapandığı açık.

Bir proje metaverse yüklendikten sonra, gerçek dünya deneyimlerini simüle etmek ve hem tasarımcılara hem de müşterilere deneyim hakkında önemli veriler sağlamak için kullanılabilir. Buildmedia vatandaşların şehir verileriyle daha iyi etkileşim kurmaları için bir platform oluşturacak kadar ileri giden Yeni Zelanda şehri Wellington'un tam bir dijital ikizini oluşturdu.

Scott Brownrigg Architects ve Atlas Industries arasındaki bir işbirliği olan Digital Twin Unit, bir projenin başlangıcından itibaren dijital bina ve altyapı analitiği sağlayarak bu ilişkiyi onaylar. Epic Games'in Mimari Başkanı David Craig Weir-McCall şunları söyledi: Metaverse, fiziksel dünyamızla bir arada var olan, birlikte yaşamamıza, çalışmamıza ve oynamamıza izin veren bu dijital dünyadır. Ve dijital ikiz, Metaverse'in üzerine inşa edildiği temeldir."

Şu anda, Metaverse deneyimi ve kullanıcıyı kendi dünyasına çekme ve etkileme yeteneği açısından büyük ölçüde tartışılmaktadır.Tasarım topluluğuna fiziksel ve dijital dünyalar arasında karşılıklı olarak yararlı ilişkiler yaratmak için muazzam fırsatlar sunuyor. Sonuçta herkesin Metaverse vizyonunu benimsemesi için yer var ve hatta gerçek dünya tasarımlarının yeteneklerini genişletmeye yardımcı olabilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)